Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11961 miejsce

93. rocznica powstania wielkopolskiego

27 grudnia 1918 roku zaczęło się powstanie wielkopolskie. Przygotowania do walk rozpoczęły się dużo wcześniej, ale dopiero przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania wywołał wybuch powstania.

Powstańcy wielkopolscy / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Powstancy_Wlkp.jpgOd czasów rozbiorów ziemie Wielkopolski należały do Prus. Na tych terenach zaczęli osiedlać się Niemcy. Polaków dotknęła germanizacja. Wielkopolanie chcieli z powrotem należeć do Polski. W listopadzie 1918 roku w Ostrowie Wielkopolskim wystąpili przeciwko władzy pruskiej. Mężczyźni nie chcieli służyć w wojsku niemieckim, buntowali się. Szykowano się do powstania.

Niemców zaniepokoiły informacje o rzekomym marszu Legionistów Piłsudskiego w kierunku Poznania. Postanowili powołać siły zbrojne, aby chronić wschodnie prowincje. Do Wielkopolski przybyły oddziały Heimatschutzu, które miały zrobić porządek z buntownikami.

W grudniu 1918 roku Ignacy Jan Paderewski, w drodze do Warszawy, postanowił odwiedzić Poznań. Polacy z radością przyjęli wiadomość o przyjeździe kompozytora do stolicy Wielkopolski. Urząd Spraw Zagranicznych obawiał się demonstracji. 26 grudnia muzyk został uroczyście powitany na dworcu. Nie spodobało się to Niemcom.

Przyjazd Paderewskiego stał się przyczynkiem do wybuchu powstania. Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, kiedy to Niemcy, wzburzeni uroczystościami jakie towarzyszyły wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto.

Powstańcy wielkopolscy w okopach, styczeń 1919 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Powstanie_wielkopolskie_1919.jpgDowódcy polscy wydali rozkaz - zdobyć osadzone przez Niemców Prezydium Policji. W walce zginął Franciszek Ratajczak, pierwszy "Powstaniec Wielkopolski". Przywódcy z Poznania: Mieczysław Paluch, Bohdan Hulewicz i Władysław Wyskota-Zakrzewski, przekazali na prowincję hasło "Nie należy dłużej czekać". Natychmiast rozpoczęto działania w całej Wielkopolsce.

Polacy opanowali Pocztę Główną, Dworzec Główny oraz fortyfikację miejską, rozbrajając oddziały niemieckie, które nadciągały do Poznania koleją. Już 28 grudnia powstańcy zdobyli Cytadelę, w kolejnych dniach między innymi: Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo oraz kolejne miasta Wielkopolski. Zdobyto Nowy Tomyśl (90 proc. mieszkańców miasta stanowili Niemcy).

W nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku podjęto próbę zdobycia Zbąszynia. Początkowo udało się zająć miasto, lecz napór Niemców zmusił Polaków do wycofania się. 8 stycznia 1919 wodzem naczelnym powstania został generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

Źródło:
Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

link - 93. rocznica powstania wielkopolskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości.
— Cyceron (106 p.n.e.-43 p.n.e.)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.12.2009 20:49

Naprawdę warto przypominać o ważnych dla nas wydarzeniach historycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miasto Zbąszyń,nie weszło w granice Polski bezpośrednio po zakończeniu działań powstańczych, lecz dopiero 17 stycznia 1920 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W gazecie "Die Pommersche Zeitung" nr 7 z dnia 14 lutego 2009, w artykule :"Noch war Polen nicht gewonnen" są te wydarzenia opisane trochę z "innej beczki". Pokazana jest europejska geopolityka, zjawiska towarzyszące i mające wpływ na kształtowanie się państwa polskiego oraz wpływ ludzi zajmującymi się dyplomacją ze strony polskiej. Do dzisiejszego czasu nie ma skali porównawczej. Dzisiaj umiemy robić dobre zakupy samolotów o złomowej wartości, płacąc miliardy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.