Facebook Google+ Twitter

94. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Jak co roku, 11 listopada, Gdynia świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości. W związku z uroczystościami i paradami, nastąpiła zmiana organizacji ruchu w centrum miasta.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się 10 listopada "Capstrzykiem Niepodległości". Niedzielne święto zainicjowała msza św. w intencji ojczyzny, w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej. O godz. 12 sprzed dworca PKP Gdynia Główna wyruszy Gdyńska Parada Niepodległości.

Przejdzie ona ulicą 10 lutego do Skweru Kościuszki. Organizatorzy zapowiadają udział w paradzie dwustu aktorów w strojach z epoki. Ten barwny korowód pokaże zgromadzonym wzdłuż trasy, jak świętowano wolność i niepodległość od lat 20. XX w. Nie zabraknie w pochodzie postaci historycznych: Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera oraz budowniczego Gdyni Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Część oficjalna uroczystości rozpocznie się o godz. 13 na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. W tym samym czasie na parkingu przy Centrum „Gemini” będzie można zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie w towarzystwie przedstawicieli Grup Rekonstrukcji Historycznej przy zabytkowych pojazdach.
Także od godz. 13 na gdyńskim dworcu odbędzie się akcja teatralna pod nazwą „Stacja Niepodległość”, zaś o godz. 15 wystartuje tradycyjny już dziesięciokilometrowy „Bieg Niepodległości”. Wcześniej na krótszych dystansach pobiegną uczniowie gdyńskich szkół.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.