Facebook Google+ Twitter

94. rocznica zaślubin Polski z morzem. Uroczystość w Pucku

10 lutego Puck był centralnym miejscem obchodów 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wzięli w niej udział mieszkańcy, przedstawiciele władz i pododdziały Marynarki Wojennej RP. Zobacz wideorelację z uroczystości.

 / Fot. P. Leoniak [MW RP]Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 28 listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski powołał przy Ministerstwie Spraw Wojskowych polska marynarkę. Lecz dopiero Traktat Wersalski w dniu 28 czerwca 1919 roku przyznały Polsce 140 kilometrów wybrzeże. Polska stała się państwem morskim.

Po ratyfikowaniu traktatu wersalskiego przez Niemcy, na początku 1920 roku, tzw. Błękitna Armia dowodzona przez generała Józefa Hallera przystąpiła do obejmowanie wybrzeża w polskie władanie. 10 lutego 1920 roku przy udziale kaszubskiej ludności, w Pucki odczytano rozkaz dzienny nr 12: „Idziemy nad polskie morze – idziemy w kraj odwiecznie polski, wielokrotnie wydzierany nam przez wrogą siłę niemiecką. Ale tęższą i większą jest moc polska – moc polskiego oręża i polskiego ducha. [...] Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, co wstrzymał słońce, ruszył ziemię – polskie go wydało plemię…”

W drodze do Pucka generał Haller otrzymał w Gdańsku od starosty Józefa Wybickiego dwa platynowe pierścienie – dar Polonii Gdańskiej. I właśnie w tej uroczystej chwili, nad wodami zatoki, generał dokonał symbolicznych zaślubin z morzem, wrzucając w fale jeden z pierścieni i mówiąc „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania".

W poniedziałek, w rocznicę tamtych wydarzeń, w puckim porcie odbyła się uroczystość w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej  / Fot. P. Leoniak [MW RP]MW RP. Poprzedziła ja Msza św. w miejscowej Farze. Zasłużonym dla morza wręczono Pierścienie Hallera i krzyże „Pro Mari Nostro” nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

W samo południe z pokładu wojskowego śmigłowca złożono wieniec na wodach Zatoki Puckiej, po czym delegacje instytucji i przedstawicieli miejscowych władz oddały hołd pod historycznym Słupkiem Zaślubinowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za ten materiał .
Ta historyczna , jakże wzruszająca rocznica została zapomniana przez media opętane Trynkiewiczem .
Mogłam dać tylko jeden punkcik + 5 .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.