Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

94. rocznica zaślubin Polski z morzem. Uroczystość w Pucku

Darek Szczecina
Darek Szczecina
10 lutego Puck był centralnym miejscem obchodów 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wzięli w niej udział mieszkańcy, przedstawiciele władz i pododdziały Marynarki Wojennej RP. Zobacz wideorelację z uroczystości.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 28 listopada 1918 roku Marszałek Józef Piłsudski powołał przy Ministerstwie Spraw Wojskowych polska marynarkę. Lecz dopiero Traktat Wersalski w dniu 28 czerwca 1919 roku przyznały Polsce 140 kilometrów wybrzeże. Polska stała się państwem morskim.

Po ratyfikowaniu traktatu wersalskiego przez Niemcy, na początku 1920 roku, tzw. Błękitna Armia dowodzona przez generała Józefa Hallera przystąpiła do obejmowanie wybrzeża w polskie władanie. 10 lutego 1920 roku przy udziale kaszubskiej ludności, w Pucki odczytano rozkaz dzienny nr 12: „Idziemy nad polskie morze – idziemy w kraj odwiecznie polski, wielokrotnie wydzierany nam przez wrogą siłę niemiecką. Ale tęższą i większą jest moc polska – moc polskiego oręża i polskiego ducha. [...] Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, co wstrzymał słońce, ruszył ziemię – polskie go wydało plemię…”

W drodze do Pucka generał Haller otrzymał w Gdańsku od starosty Józefa Wybickiego dwa platynowe pierścienie – dar Polonii Gdańskiej. I właśnie w tej uroczystej chwili, nad wodami zatoki, generał dokonał symbolicznych zaślubin z morzem, wrzucając w fale jeden z pierścieni i mówiąc „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania".

W poniedziałek, w rocznicę tamtych wydarzeń, w puckim porcie odbyła się uroczystość w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP. Poprzedziła ja Msza św. w miejscowej Farze. Zasłużonym dla morza wręczono Pierścienie Hallera i krzyże „Pro Mari Nostro” nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną.

W samo południe z pokładu wojskowego śmigłowca złożono wieniec na wodach Zatoki Puckiej, po czym delegacje instytucji i przedstawicieli miejscowych władz oddały hołd pod historycznym Słupkiem Zaślubinowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto