Facebook Google+ Twitter

9,5 miliona Niemców ma problemy alkoholowe

Według Federalnego Centrum Oświaty Zdrowotnej w Niemczech nadużywanie alkoholu jest wciąż lekceważone. Przy tym 9,5 milionów obywateli RFN między osiemnastym a sześćdziesiątym czwartym rokiem życia ma problemy związanie ze spożywaniem alkoholu.

Około 1,3 miliony Niemców jest uzależnionych od alkoholu a dwa miliony jest na drodze prowadzącej do uzależnienia - powiedziała dyrektor Federalnego Centrum Oświaty Zdrowotnej Elisabeth Pott z okazji przypadającego na dzień 26 czerwca Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią i Nielegalnym Handlem Narkotykami.

Każdego roku w następstwie nadmiernego spożycia alkoholu umiera siedemdziesiąt cztery tysiące ludzi. Wiele osób spożywa alkohol z okazji różnych uroczystości lub po prostu dla odprężenia, powiedziała Pott w wywiadzie dla agencji ddp.

Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że nieszkodliwe jest spożycie 24 gramów czystego alkoholu w ciągu dnia przez dorosłego mężczyznę i 12 gramów przez kobietę maksymalnie przez pięć dni w tygodniu.
- Spożycie alkoholu, które przekracza wyznaczoną miarę szkodzi zdrowiu. Dla młodocianych podane wartości są wyraźnie niższe, gdyż ich organizm nie jest jeszcze w pełni rozwinięty - wyjaśniła ekspertka od uzależnień. Do najczęstszych chorób spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu należą, marskość wątroby, uszkodzenia mózgu, które powodują zakłócenia koncentracji i pamięci oraz obniżają poziom inteligencji, poza tym nałóg ten powoduje schorzenia mięśnia sercowego i zwiększa zachorowalność na raka wątroby, jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

- W Niemczech koszty leczenia chorób spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu opiewają rocznie na kwotę około dwudziestu czterech miliardów euro - powiedziała Pott. Największe spożycie trunku przypada na Luksemburg - 15,6 litrów czystego alkoholu na głowę, następnymi krajami są, Irlandia i Węgry - 14 litrów. Niemcy plasują się na piątym miejscu w Europie z dwunastoma litrami na mieszkańca od piętnastego roku życia.

Liczbę osób nadużywających alkoholu w Polsce szacuje się na około 2,8-3,5 mln, w tym 0,6-0,9 uzależnionych. Najnowsze dane określają spożycie napojów alkoholowych na 10,5 litra 100 proc. alkoholu na jednego mieszkańca.

Źródła:
Yahoo
Dane po spożyciu alkoholu w Polsce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.