Facebook Google+ Twitter

95. rocznicę zawieszenia broni uczczono w Gdańsku

Na francuskim cmentarzu wojskowym w Gdańsku upamiętniono 95. rocznicę zawieszenia broni w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

Cmentarz Francuski Wojskowy powstał w 1967 na terenie cmentarza żołnierzy francuskich z czasów wojny napoleońskiej. Pochowano wówczas szczątki ok. 1500 żołnierzy francuskich z I i II wojny światowej, które były ekshumowane z terenu całej Polski. W otwarciu cmentarza uczestniczył generał Charles de Gaulle ówczesny prezydent Francji.

 / Fot. M. Konarski (MW RP)12 listopada o godzinie 13:00 odegranie hymnów Francji i Polski rozpoczęło uroczystość obchodów 95. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele francuskiej ambasady, władz samorządowych, dowództwo Marynarki Wojennej RP, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem głównym cmentarza uczestnicy ceremonii dokonali wpisów w „Księdze Pamiątkowej”. Na zakończenie uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna MW wykonała sygnał okolicznościowy „Aux Morte” ku czci poległych i zmarłych żołnierzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ładny gest i właściwy, ale byłbym zadowolony dopiero wtedy, gdyby w podobny sposób honorowano wszystkich żołnierzy obcych armii, którzy walczyli i ginęli (w tym w obozach jenieckich i koncentracyjnych) za niepodległość Polski. Jest to jedna z podstawowych przesłanek tego, by nasz kraj był szanowany na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.