Facebook Google+ Twitter

95. Urodziny Gdyni Niepodległej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-11-05 15:19

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne.

11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne. Udział w nich wezmą rzesze Gdynian, a miasto ożywią liczne działania artystyczne – teatralne, muzyczne i wizualne.
Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Przejdzie tradycyjną – od czasów przedwojennych – trasą, od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.
Całość Parady zostanie podzielona na dwie wyraźnie odrębne części – artystyczną i społeczną. Czoło parady, podobnie jak w latach ubiegłych, otworzy Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią, w myśl scenariusza wyruszy liczna, składająca się z około 300 osób grupa artystyczna. Inspiracją do działania teatralnego w ramach parady stanie się współczesne wyobrażenie wolności. Aktorzy staną się robotnikami wolności, budowniczymi Pomnika Polski, zachęcającymi do wiwatowania na cześć odzyskanej wolności. W ramach przemarszu pojawią się gazeciarze rozdający specjalnie przygotowaną gazetę niepodległościową oraz harcerze z tradycyjnymi patriotycznymi prezentami od Miasta Gdynia dla mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach zespół aktorski stanowić będą studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz młodzież teatralna związana z gdyńską inicjatywą „Scena 138”. Reżyseria oraz opieka artystyczna została powierzona Panu Tomaszowi Podsiadłemu.
Dodatkowo do działań artystycznych, na podstawie wcześniejszego naboru zostaną zaangażowani mieszkańcy Gdyni, którzy pod opieką aktorów wezmą udział w działaniach reżyserowanych.

Drugi blok Parady tradycyjnie zbudowany zostanie z przedstawicieli licznych instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół, które poprzez udział w tym wydarzeniu będą mogły okazać swoje zaangażowanie w tematy niepodległościowe i patriotyczne.

Parada zakończy się – jak co roku – na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego. Tutaj
o godzinie 13.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

W godzinach 13.00-16.00 na Placu Grunwaldzkim odbędą się liczne działania artystyczne – występy teatralne, wspólne budowanie Pomnika Polski, malowanie niepodległościowych murali, uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego z udziałem wybitnego śpiewaka operowego – Piotra Lempy, wystawa zabytkowych pojazdów z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, nauka tańców z lat 20-tych i 30-tych we współpracy z Teatrem Muzycznym, pokazy parkour, akcja fotograficzna. Na publiczność czekać będzie również kawiarnia niepodległościowa z ciepłymi napojami oraz słodko-słonymi przekąskami.
Zachęcamy uczestników wydarzenia do wcześniejszego zapoznania się tekstem Hymnu Narodowego I do wspólnego odśpiewania, a także do wspólnego zbudowania Pomnika Polski i malowania murali pod opieką artystów street-artowych.

Zapraszamy także do udziału w akcjach teatralnych i parateatralnych w przestrzeni Dworca PKP Gdynia Główna, do skorzystania z historycznej gry miejskiej z nagrodami, która wystartuje w gdyńskim Cultureboxie, gdzie będzie możlwość zagrania w historyczne gry planszowe. W przestrzeni InfoBoxu odbędą się warsztaty z tworzenia alternatywnych kotylionów.

ARTYSTYCZNY PROGRAM GODZINOWY:
10.00-12.00 – I CZĘŚĆ WARSZTATÓW W INFOBOXIE
12.00-13.00 – PARADA
13.00-14.00 – OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD PŁYTĄ MARYNARZA [SKWER KOŚCIUSZKI]
13.00-15.00 – II CZĘŚĆ WARSZTATÓW W INFOBOXIE
13.00-16.00 – DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE NA PLACU GRUNWALDZKIM, DWORCU PKP GDYNIA GŁÓWNA, W CULTUREBOXIE I INFOBOXIE, GRA MIEJSKA

Przez cały czas trwania Parady oraz akcji na Placu Grunwaldzkim będzie nam towarzyszyła specjalnie zaaranżowana mobilna redakcja serwisu internetowego trójmiasto.pl

Oficjalne zgłoszenia grup do udziału w Paradzie, a także mieszkańców Gdyni, którzy chcą przemaszerować w artystycznej części Parady prosimy nadsyłać do dnia 7 listopada na adres info@paradagdynia.pl

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl (serwis rusza od 28.10)

Organizator: Miasto Gdynia
Współpraca partnerska: Teatr Muzyczny | Centrum Kultury w Gdyni | Gdyński InfoBox | Drukarnia Vipro Strategiczny patron medialny: www.trojmiasto.pl

(Magdalena Wierzchowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.