Facebook Google+ Twitter

96 drzew jako pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - tak, ale gdzie?

Pomysł radnych SLD, aby pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej uczcić, sadząc 96 drzew, poparły zarówno pozostałe kluby Rady Warszawy, jak i ratusz. Proponowana lokalizacja przy szpitalu na Inflanckiej nie odpowiada jednak lekarzom. Czy wobec tego "las pamięci" powstanie na Służewie?

Drzewa na terenie lotniska Smoleńsk Siewiernyj, ścięte przez spadający samolot prezydencki - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Stauffenberg, domena publicznaO inicjatywie warszawskich radnych SLD pisaliśmy w materiale pt. 96 drzew na warszawskim Muranowie upamiętni katastrofę smoleńską? Jak informuje serwis gazeta.pl, koncepcja cieszy się poparciem zarówno radnych PO i PiS, jak i władz miasta, jednak wskazana przez pomysłodawców lokalizacja "skweru pamięci" w pobliżu Szpitala Ginekologiczno-Położniczego przy Inflanckiej na Muranowie napotkała na opór pracujących tam lekarzy.

Cytowany przez serwis burmistrz Śródmieścia, Wojciech Bartelski (PO), zrelacjonował ich spojrzenie na sprawę:"Chcą mieć na tym terenie parking. Teraz nie mają gdzie stawiać samochodów". Co więcej, choć w planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowano tam park, należącą do miasta działkę władze szpitala traktują jako rezerwę dla przyszłej rozbudowy obiektu. "To bardzo daleka perspektywa" - stwierdził jednak Bartelski, i dodał: "Szpital rozbudował się w inną stronę. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód do zaaranżowania skweru".

Aby w przyszłości uniknąć kłopotliwej sytuacji, władze miasta zasugerowały jednak poszukiwanie innej lokalizacji. Propozycję wysunął Piotr Guział, burmistrz Ursynowa. Chodzi o Gucin Gaj - teren dawnego romantycznego założenia parkowego należącego do Potockich, po którym zostało tylko kilka starych dębów. Utworzenie tam "skweru pamięci" mogłoby stać się pierwszym krokiem do rewitalizacji tego obszaru.

Tradycja Gaju i sąsiedztwo kościoła św. Katarzyny mogą jednak nie wystarczyć, aby zielony monument powstał na Ursynowie. "Im dalej od centrum miasta, tym gorzej dla tego pomysłu" - podkreśla Marcin Rzońca (SLD), który jednak zaznacza, iż stołeczni radni Sojuszu nie będą obstawać przy lokalizacji przy Inflanckiej. Gdzie zatem powstanie skwer? Odpowiedź na to pytanie powinna nadejść wkrótce, gdyż do 10 kwietnia zostały 3 tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"koncepcja cieszy się poparciem zarówno radnych PO i PiS, jak i władz miasta"
"w planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowano tam park"
"Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód do zaaranżowania skweru."

Wobec tego nie rozumiem, nad czym tu jeszcze debatować - pozostaje pójść i posadzić te drzewka. Pomysł bardzo trafiony: taki żywy pomnik będzie nie tylko upamiętniać zmarłych, ale również przez całe pokolenia cieszyć oczy żywych. A niechętni zawsze się znajdą, czegokolwiek dotyczyłoby zamierzenie - pomnika, kiosku z gazetami czy nawet przestawienia ławki w parku o kilka centymetrów:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, ze las pamięci to bardzo dobry pomysł dla uczczenia pamięci poległych w katastrofie smoleńskiej.. Każde miejsce według mnie będzie dobre, nawet oddalone od Warszawy, oby zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Las jest długowieczny, cichy, spokojny i piękny. Sądzę jednak, iż ten pomysł nie zostanie zrealizowany w najbliższej przyszłości. Temu właśnie ma służyć ten dziwny, bezsensowny spór o miejsce. >Idea< rządu jest jedna - nie ma być pomnika: ani z kamienia ani z drewna - żadnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Tercjak
  • Ryszard Tercjak
  • 21.03.2011 16:42

Dokładnie-Pani Jadwigo,-w tym przypadku zgadzam się z Panią.
Zbliża się właśnie okres sadzenia drzew,więc zamiast gadać,weźmy się do roboty,bo tylko w ten sposób możemy przynieść jakieś wymierne pożytki dla kraju i przy okazji poprawić estetykę naszej Ojczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję obsadzać wszystkie nieużytki malowniczymi zagajnikami, w których będzie po 96 drzew. W ten sposob każdy "pomnikotwórca" wskaże taką lokalizację, żeby sobie dogodzic a pozostałym zagrać na nosie. Ideologicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Tercjak
  • Ryszard Tercjak
  • 21.03.2011 11:56

@qwertz
Nie chcę mówić co komu wolno,a czego nie.Gdyby PO,odniosła się do pomników,też moja ocena była by negatywna,-po prostu,dosyć mam już gadania o pomnikach-są ważniejsze rzeczy w kraju do robienia,-na obecną chwilę-oczywiście.Żeby zarzucać komuś hipokryzję,warto by zapoznać się ze znaczeniem tego słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qwertz
  • qwertz
  • 21.03.2011 11:39

Znaczy się PiSowi wolno przedstawiać pseudomartyrologiczne głupoty, a jeśli SLD chce coś zrobić ma to dotyczyć tylko i wyłącznie gospodarki i rozwoju stolicy? Co za HIPOKRYZJA!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ryszard Tercjak
  • Ryszard Tercjak
  • 21.03.2011 10:50

Powiem tak-puki istnieje PiS,zbędne są wszelkie pomniki pamięci o tragedii smoleńskiej,-nie pozwolą zapomnieć.-Niech radni SLD,przedstawią jakiś realny pomysł gospodarczy,rozwoju stolicy.Populizmem niewiele zwojują.
Na pomniki nadejdą lepsze czasy,-mam nadzieję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.