Facebook Google+ Twitter

96 drzew na warszawskim Muranowie upamiętni katastrofę smoleńską?

Skwer 96 drzew na Muranowie - taką propozycję obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w stolicy ma klub radnych SLD. Radni PO i PiS na razie są przychylni.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. / Fot. Lukasz2, Creative CommonsZdaniem radnych SLD taka realizacja warszawskich obchodów 10 kwietnia byłaby dyskretna, a zarazem symboliczna - informuje TVN Warszawa.pl. Radni SLD proponują skwer położony przy ul. Inflanckiej na Muranowie. Jest to bowiem miejsce, które wymaga rewitalizacji. Propozycja została już złożona władzom dzielnicy Śródmieście.

Rewitalizacja skweru ma zakładać posadzenie 96 drzew. Taka też miałaby być jego nazwa - "96 drzew". Radni lewicy zaznaczają niepatetyczność tej nazwy, a jednocześnie jej wymowność.

Klub SLD dodaje, że ta propozycja nie uzupełnia projektu pomnika w Śródmieściu, ani nie jest wobec niego konkurencyjna. Ma być odrębna. A nawet jeśli w sondażu warszawiacy opowiedzą się za budową pomnika, lewicowi radni nie wycofają się ze "skweru 96. drzew".

Pierwsze reakcje radnych PO i PiS na projekt lewicy są bardzo przychylne. Maciej Wąsik z PiS-u
podkreśla w rozmowie z TVN Warszawa.pl, że projekt skweru jest wart uwagi, ciekawy i oryginalny - oczywiście, jeśli nie będzie alternatywny wobec pomnika. Zauważa, że na szacunek zasługuje sam fakt, że SLD w ogóle pomyślało o tym, żeby uczcić pamięć ofiar katastrofy.

Radna PO, Zofia Trębacka natomiast przyznaje, że choć dowiaduje się dopiero teraz o inicjatywie lewicy, a sama sprawa wymaga wewnątrzpartyjnej dyskusji, to na gorąco odnosi się do projektu życzliwie. Jej zdaniem upowszechnianie terenów zielonych jest niemal zawsze korzystne, jednak należy jeszcze pomyśleć nad lokalizacją.

Trębacka jest również przeciwna pomnikowi na Śródmieściu. Radna zaznacza, że jeden już jest - na Powązkach, nie ma więc sensu tworzyć kolejnego monumentu. Według radnej, lepiej uczcić katastrofę, budując hospicjum lub szpital.

O pomniku zdecydują sami warszawiacy w zapowiedzianym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz sondażu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Świetny planik, ale proponuję umieścić na każdym drzewku tabliczką imienną, kogo niby upamiętnia roślinka- w każdą następną rocznicę można będzie wycinać aktualnie niesłuszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 09.03.2011 09:51

To zbyt proste, nic na tym nie można ugrać. To oczywiscie sarkazm. Pomysł bardzo mi się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.