Facebook Google+ Twitter

96 lat temu zmarł Jack London, autor "Białego kła"

22 listopada 1916 roku zmarł amerykański pisarz Jack London, autor "Białego kła".

 / Fot. wikimedia commonsPatrząc na biografię Johna Griffitha Chaneya (prawdziwe imię Londona), trudno nie zauważyć jak bardzo jego postać wymyka się jakimkolwiek próbom prostej charakterystyki. Był gazeciarzem, ranczerem, poszukiwaczem złota, kłusownikiem, korespondentem wojennym (relacjonował konflikt rosyjsko-japoński w 1905 roku) i oczywiście pisarzem. Jego książki zyskały ogromną popularność na całym świecie, a Jack London na stałe zapisał się w kanonie najpopularniejszych pisarzy amerykańskich.

Podobnie jak jego życie, śmierć Londona również od zawsze budziła kontrowersje. Na akcie zgonu widnieje informacja, że twórca zmarł na niewydolność nerek, jednak popularna do dziś plotka mówi, że tak naprawdę popełnił samobójstwo poprzez przedawkowanie morfiny. Nie ma na to żadnych konkretnych dowodów, jednak prawdą jest, że London pod koniec życia zażywał morfinę, by uśmieżyć ból.

Był autorem przede wszystkim książek przygodowych, balansował na granicy naturalizmu, budował powieści często w oparciu o własne przeżycia. Stąd przewijające się w jego twórczości historie na temat Alaski ("Zew krwi"), poszukiwania złota ("Bellew-Zawierucha"), czy życia na statku ("Wilk morski")

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.