Facebook Google+ Twitter

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

Już od poniedziałku 17 listopada rozpoczyna się dziewiąty Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Cykl siedemnastu koncertów muzyki dawnej i współczesnej w miastach Śląska i Zagębia oraz w Krakowie potrwa do 7 grudnia.

Grzegorz Gerwazy Gorczycki duchowny, kompozytor, kapelmistrz Katedry Wawelskiej / Fot. Materiał organizatorówProgram IX. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego to zarówno koncerty solistów, zespołów kameralnych, jak i orkiestr symfonicznych prezentujących muzykę dawną i współczesną, tą ekstatyczną i tą refleksyjną.

Słowem wstępu poznajmy pokrótce sylwetkę Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego imieniem został opatrzony Festiwal. W ostatniej swej książce "Między Bytomiem a Opolem" profesor Piotr Obrączka, tak charakteryzuje patrona: "(...) Gorczycki, najwybitniejszy kompozytor późnego okresu baroku, urodził się w Bytomiu lub we wsi Rozbark pod Bytomiem. Nie dochowała się żadna podobizna Gorczyckiego, nie znamy nawet daty jego narodzin - różne źródła podają okresy między 1664 a 1667 rokiem. Rodzice przyszłego kompozytora - Anna i Adam Gorczyca - byli wolnymi kmieciami, właścicielami największego i najbogatszego folwarku we wsi Rozbark; ojcie pełnił tu w roku 1669 funkcję sołtysa. Zmiana nazwiska Grzegorza Gerwazego z Gorczyca na Gorczycki nastąpiła w momencie przyjęcia święceń kapłańskich.

Po ukończeniu szkoły parafialnej w Bytomiu, Grzegorz Gerwazy rozpoczął studia sztuk wyzwolonych i filozofii w Pradze,Kościół św. Jacka w bytomskiej dzielnicy Rozbark, gdzie wedug podań w XIII. stuleciu miał swe kazania prowadzić św. Jacek Odrowąż / Fot. Piotr Jeleń następnie teologii i muzyki w Wiedniu oraz w Krakowie także teologii. W latach 1692 - 1694 pracował na Akademii Chełmińskiej w Chełmnie, a ostatni okres życia, czterdzieści lat spędził w Krakowie. W królewskim grodzie pełnił funkcje wikariusza i spowiednika katedralnego a także kapelmistrza katedry. Mimo, iż opuścił rodziny dom, to do końca swych dni był związany z Bytomiem. Zmarł w Krakowie 30 kwietnia 1734 roku i został prawdopodobnie pochowany w kościele Bożego Miłosierdzia na Smoleńsku. W Katedrze Wawelskiej po śmierci kompozytora została ufundowana pamiątkowa tablica z brunatnego marmuru, sławiącą Gorczyckiego, jako Gemma Sacerdotum, czyli klejnot, perłę kapłaństwa.
Z zachowanych do czasów obecnych około pięćdziesięciu dzieł do najbardziej znanych zalicza się "Completorium", "Missa paschalis" oraz dwie msze roratnie.

A, kogo zobaczymy i wysuchamy podczas tegorocznych koncertów?
Wśród wykonawców zaprezentuje się m.in. niemiecki śpiewak, kontratenor Andreas Scholl z kompozycjami Bacha i Vivaldiego. Z prezentacją dzieł Gorczyckiego wystąpi brytyjski zespół The King's Singers, który zainauguruje Festiwal koncertem 17. listopada w Sosnowcu. Ciekawie zapowiada się projekt Gorczycki&Możdżer, w którym będziemy mogli wysłuchać "Missa paschalis" G. G. Gorczyckiego oraz "Missa gratiatoria" Leszka Możdżera, kompozycji powstałej na 35. urodziny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w parafii św. Jacka w Rozbarku / Fot. Piotr JeleńDwukrotnie zaprezentuje się słuchaczom Capella Cracoviensis podczas występów w Bytomiu i Krakowie. Na miłośników skrzypiec czeka koncert norweskiego wirtuoza tego instrumentu, Henniga Kraggeruda w towarzystwie orkiestry kameralnej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
"Oratorium Bożonarodzeniowe" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z Camerata Silesia pod dyrekcją Paula Goodwina będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu.

Należy nadmienić, że w programie tegorocznego muzykowania miał miejsce pro-inauguracyjny Koncert zaduszkowy 31. października w wykonaniu Camerata Silesia.

Szczegóły na Gorczycki festiwal

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.