Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego

Redakcja
Grzegorz Gerwazy Gorczycki duchowny, kompozytor, kapelmistrz Katedry Wawelskiej
Grzegorz Gerwazy Gorczycki duchowny, kompozytor, kapelmistrz Katedry Wawelskiej Materiał organizatorów
Już od poniedziałku 17 listopada rozpoczyna się dziewiąty Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Cykl siedemnastu koncertów muzyki dawnej i współczesnej w miastach Śląska i Zagębia oraz w Krakowie potrwa do 7 grudnia.

Program IX. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego to zarówno koncerty solistów, zespołów kameralnych, jak i orkiestr symfonicznych prezentujących muzykę dawną i współczesną, tą ekstatyczną i tą refleksyjną.

Słowem wstępu poznajmy pokrótce sylwetkę Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego imieniem został opatrzony Festiwal. W ostatniej swej książce "Między Bytomiem a Opolem" profesor Piotr Obrączka, tak charakteryzuje patrona: "(...) Gorczycki, najwybitniejszy kompozytor późnego okresu baroku, urodził się w Bytomiu lub we wsi Rozbark pod Bytomiem. Nie dochowała się żadna podobizna Gorczyckiego, nie znamy nawet daty jego narodzin - różne źródła podają okresy między 1664 a 1667 rokiem. Rodzice przyszłego kompozytora - Anna i Adam Gorczyca - byli wolnymi kmieciami, właścicielami największego i najbogatszego folwarku we wsi Rozbark; ojcie pełnił tu w roku 1669 funkcję sołtysa. Zmiana nazwiska Grzegorza Gerwazego z Gorczyca na Gorczycki nastąpiła w momencie przyjęcia święceń kapłańskich.

Po ukończeniu szkoły parafialnej w Bytomiu, Grzegorz Gerwazy rozpoczął studia sztuk wyzwolonych i filozofii w Pradze, następnie teologii i muzyki w Wiedniu oraz w Krakowie także teologii. W latach 1692 - 1694 pracował na Akademii Chełmińskiej w Chełmnie, a ostatni okres życia, czterdzieści lat spędził w Krakowie. W królewskim grodzie pełnił funkcje wikariusza i spowiednika katedralnego a także kapelmistrza katedry. Mimo, iż opuścił rodziny dom, to do końca swych dni był związany z Bytomiem. Zmarł w Krakowie 30 kwietnia 1734 roku i został prawdopodobnie pochowany w kościele Bożego Miłosierdzia na Smoleńsku. W Katedrze Wawelskiej po śmierci kompozytora została ufundowana pamiątkowa tablica z brunatnego marmuru, sławiącą Gorczyckiego, jako Gemma Sacerdotum, czyli klejnot, perłę kapłaństwa.
Z zachowanych do czasów obecnych około pięćdziesięciu dzieł do najbardziej znanych zalicza się "Completorium", "Missa paschalis" oraz dwie msze roratnie.

A, kogo zobaczymy i wysuchamy podczas tegorocznych koncertów?
Wśród wykonawców zaprezentuje się m.in. niemiecki śpiewak, kontratenor Andreas Scholl z kompozycjami Bacha i Vivaldiego. Z prezentacją dzieł Gorczyckiego wystąpi brytyjski zespół The King's Singers, który zainauguruje Festiwal koncertem 17. listopada w Sosnowcu. Ciekawie zapowiada się projekt Gorczycki&Możdżer, w którym będziemy mogli wysłuchać "Missa paschalis" G. G. Gorczyckiego oraz "Missa gratiatoria" Leszka Możdżera, kompozycji powstałej na 35. urodziny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.
Dwukrotnie zaprezentuje się słuchaczom Capella Cracoviensis podczas występów w Bytomiu i Krakowie. Na miłośników skrzypiec czeka koncert norweskiego wirtuoza tego instrumentu, Henniga Kraggeruda w towarzystwie orkiestry kameralnej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
"Oratorium Bożonarodzeniowe" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z Camerata Silesia pod dyrekcją Paula Goodwina będzie zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu.

Należy nadmienić, że w programie tegorocznego muzykowania miał miejsce pro-inauguracyjny Koncert zaduszkowy 31. października w wykonaniu Camerata Silesia.

Szczegóły na Gorczycki festiwal

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto