Facebook Google+ Twitter

9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu. Zagrożeń w Internecie tylko przybywa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-09 11:54

Poziom korzystania z Internetu przez dzieci stale wzrasta. Jakie zagrożenia czyhają w Internecie? Czy sytuacja rodzinna zwiększa prawdopodobieństwo bycia ofiarą? Czy chłopcy narażeni są na podobne niebezpieczeństwo co dziewczynki? Czy rodzice mają wpływ na zachowania swoich dzieci w Internecie. Zakończył się I etap programu EU Kids Online.

 / Fot. logo75 proc. dzieci w Europie korzysta z Internetu. Najbardziej wyraźny wzrost nastąpił wśród najmłodszych w wieku od 6 do 10 lat – do 2008 r. aż 60 proc. dzieci w tym przedziale wiekowym miało dostęp do Internetu. Większy wzrost stopnia wykorzystania Internetu jest widoczny w tych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które niedawno wstąpiły do Unii Europejskiej.

„Jednym z celów projektu badawczego EU Kids Online I była analiza doświadczania przez dzieci zagrożeń w Internecie przy korzystaniu z Internetowych technologii” – mówi dr Lucyna Kirwil, psycholog z SWPS, kierownik polskiego zespołu badawczego. „Poddano analizie uwarunkowania trzy typy zagrożeń internetowych: zagrożenia niepożądanymi treściami w sieci, zagrożenia niepożądanymi kontaktami społecznymi w sieci oraz zagrożenia związane z niepożądanym zachowaniem w sieci” – dodaje.

Z badań wynika, że najbardziej powszechne ryzykowne zachowania w sieci to ujawnianie osobistych informacji. W następnej kolejności: kontakt z treściami pornograficznymi i z treściami przesyconymi przemocą lub nienawiścią oraz zastraszanie (tzn. „cyberbullying”) i otrzymywanie niechcianych komentarzy o podtekście seksualnym. „W błędzie są ci rodzice, którzy myślą, że nie mają wpływu na ochronę swoich dzieci przed zagrożeniami z sieci. Badanie pokazało, ze ich zabiegi mogę zmniejszyć negatywne doświadczenia dzieci podczas korzystania z Internetu” – podkreśla dr Kirwil.

Ponadto, badania wykazały, że dzieci pochodzące z domów o niższym statusie społecznym są bardziej narażone na zagrożenia w Internecie. W przypadku chłopców stwierdzono wyższe prawdopodobieństwo napotkania (lub stwarzania) zagrożeń związanych z aktywnymi działaniami w sieci. Dziewczynki są bardziej zagrożone ryzykiem związanym z niepożądanymi treściami i kontaktami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.