Facebook Google+ Twitter

9 maja. Wczoraj i dziś

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-05-09 07:44

9 maja to dzień, który ONZ określa jako Czas Upamiętniający i Jednoczący Tych, Którzy Stracili Życie Podczas II Wojny Światowej. Czy pójdziemy zapalić znicze na grobach poległych w Polsce żołnierzy Armii Czerwonej?

Warszawa. Pomnik Braterstwa Broni - bardziej znany pod nazwą Czterech Śpiących. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Braterstwa_Broni_w_Warszawie

9 maja. Co wiesz o tym dniu?Spytałam grupkę znajomych w różnym wieku z czym kojarzy im się data 9 maja?

Sławek powiedział, że to dzień jego urodzin, więc robi imprezkę. Kilka innych osób wzruszyło ramionami Dzień jak każdy inny - odrzekli - niedziela i koniec weekendu więc, to ostatnia szansa na relaks i wypoczynek. W poniedziałek znowu trzeba iść do pracy. Jedynie pani Wanda i pan Romek się zamyślili i powiedzieli, że 9 maja, to Dzień Zwycięstwa. I zaczęli wspominać...

Z ich wspomnień wypływał smutek i gorycz. Obrazy z czasów II wojny światowej. Postacie bliskich i ich śmierć. Mówili o okupancie niemieckim i sowieckim. Porównywali. Wspominali czas komuny i obowiązkowe apele ku czci wyzwolicieli. I taki wierszyk, deklamowany przez dzieci na szkolnych uroczystościach, kultywujący przyjaźń polsko-radziecką.

Dzień Zwycięstwa,
maj zielony, białe kwitną bzy,
dziadek usiadł zamyślony,
wspomniał wojny dni.

Jak z radziecką armią sławną,
w bój na wroga szedł,
działo to się tak niedawno,
a zda się, że wiek....


Moi znajomi nie wiedzieli, że Dzień Zwycięstwa zniknął z kalendarza. Kilka lat temu, a dokładnie 22 listopada 2004 roku ONZ ogłosiło rezolucję 59/26, w której dni 8 i 9 maja to Czas Upamiętniający i Jednoczący Tych, Którzy Stracili Życie Podczas II Wojny Światowej. Wezwano w niej państwa członkowskie, organy Narodów Zjednoczonych, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne do corocznych obchodów jednego bądź obu tych dni, by w ten sposób oddać hołd tym, którzy stracili wówczas swoje życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

To prawda, tytuł długi, a i skrót trudny do zapamiętania w takim brzmieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, to w skrócie CUiTKSŻPIIWŚ? ... zamiast Dzień Zwycięstwa? - piękne!!!
Oni naprawdę nie mają co robić; szczęka mi opadła z wrażenia :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam nic przeciwko zdrowemu lenistwu, Ewo. A i młodzi bardziej by znali historię, bo by wiedzieli dlaczego mają wolne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysiu, za bardzo by się człowiek rozleniwił :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

9 maja był kiedyś dniem wolnym od nauki i pracy. I komu to przeszkadzało?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Większość polityków popiera ideę uczczenia 9 maja zapaleniem zniczy na cmentarzach żołnierzy radzieckich. O uczczenie miejsc spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej zaapelowało kilkudziesięciu intelektualistów, artystów i duchownych.
Wśród sygnatariuszy są: ojciec Maciej Zięba, Adam Michnik, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Julia Hartwig, Andrzej Wajda i Jerzy Pomianowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się pomysł nazwania tego Dniem Pamięci Ofiar II wojny światowej. Nie sami Rosjanie wygrali tę wojnę, w ich armii walczyło ponad 300 tyś polaków u których na czapkach na próżno by szukać orła.
Pamięć, choćby w postaci zapalonej świeczki należy się wszystkim ofiarom i chyba nie tylko zwycięzcom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.