Facebook Google+ Twitter

9 mln dolarów za kolekcję zdjęć? Fotografie Cindy Sherman mają szansę pobić rekord

9 mln dolarów - to cena wywoławcza fotograficznego cyklu "Untitled Film Stills" autorstwa Cindy Sherman. Jeżeli zdjęcia znajdą nabywcę będzie to najdroższa kolekcja fotografii w historii.

https://flic.kr/p/daavzq / Fot. torbakhopper HE DEAD/CC-BY 2.0"Untitled Film Stills" to cykl zdjęć, który powstawał na przełomie lat 80. i 90. Pomysł Cindy Sherman był niezwykle prosty, a zarazem intrygujący. Na swoich fotografiach zatrzymała ona kadry z nieistniejących filmów. Równie nieskomplikowana była inspiracja do rozpoczęcia pracy nad cyklem. "Skoro tyle czasu poświęcasz na przebieranie się przed lustrem, powinnaś też zrobić sobie zdjęcie" - powiedział któregoś dnia przyjaciel Sherman.

69 fotografii z cyklu "Untitled Film Stills" zrobiono z aparatu na statywie. Fotgrafka korzystała z długiego wężyka spustowego, którym uruchamiała migawkę aparatu. Każde ze zdjęć nazwała "Untitled", czyli "Bez tytułu" i oznaczyła liczą porządkową oznaczającą kolejną klatkę i rok zrobienia zdjęcia - podaje TVN24.pl. Na zdjęciach Sherman upodobnia się do znanych aktorek: Marilyn Monroe, Elisabeth Taylor czy Sophie Loren.

Czytaj także: Archive na czterech koncertach w Polsce wiosną 2015


Dom aukcyjny Christie's wycenił fotografie na 9 mln dolarów. Na sprzedaż trafi 12 listopada 21 zdjęć czarno-białych. Dochody z aukcji trafią do powstającego Muzeum Sztuki Glenstone w stanie Maryland. Jeżeli kolekcja osiągnie szacowaną cenę pobije rekord Andreasa Gursky'ego, które zostały sprzedane za 8,4 mln dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.