Facebook Google+ Twitter

9 października po raz 30. odbędzie się festiwal Rawa Blues

Już 9 października na scenie katowickiego Spodka odbędzie się 30. edycja Rawa Blues, najstarszego w Polsce, cenionego w całej Europie i jednego z największych na świecie festiwali muzyki bluesowej.

30 edycja festiwalu Rawy Blues / Fot. Strona festiwaluDo polskiej stolicy bluesa - Katowic - zjadą się gwiazdy z całego świata, które razem z publicznością będą świętować jubileusz festiwalu. Zarówno dla fanów tego gatunku muzyki, jak i artystów, jest to jedno najważniejszych, corocznych wydarzeń.

30 lat minęło

Początki sięgają przełomu kwietnia i maja 1981 r. Pierwsza edycja nosiła nazwę Ogólnopolskich Spotkań z Bluesem "Rawa Blues" i odbywała się tematycznie w różnych śląskich klubach: "Akant", "Kwadraty", "Medyk", "Puls" i "Wahadło". Już wtedy na scenie można było usłyszeć m.in. Dżem, Easy Rider czy Elżbietę Mielczarek. W czasie pierwszej dekady na Rawie wystąpiły wszystkie najważniejsze polskie formacje bluesowe. Twórcy festiwalu dbali cały czas o rozwój imprezy, a owoce można było zauważyć już w 1992 r., kiedy to Rawa Blues po raz pierwszy zagościła w Spodku, gromadząc rekordową dotąd liczbę słuchaczy - 10 tys. osób. Wtedy też festiwal śmiało wyszedł spoza krajowego podwórka, zaczynając zapraszać bluesmanów z całego świata.

Dynamiczna działalność organizatorów sprawiła, że w kolejnych latach na estradzie pojawiły się takie gwiazdy jak: Luther Allison. Junior Wells, Koko Taylor, Carey Bell, John Cephas i Phil Wiggins, C. J. Chenier, Rory Block, Little Charlie & The Nightcats, Guitar Shorty, James Blood Ulmer i wielu innych.
Ostatnie lata kojarzone są z występem kolejnych gwiazd, które do stolicy polskiego bluesa ściągnęły liczne rzesze fanów. Należy to wymienić Roya Rogersa, Paula Geremii i Norę Jane Bruso, Blues Music Awards, Janiva Magness. Asylum Street Spankers, Storm Warning, Debbie Davies i Setha Walkera, Samuela James, The California Honeydrops, Erica Sardinasa z zespołem Big Motor, Rod Piazza & The Mighty Flyers czy Eden Brent.

Guru festiwalu

Osobą, która napędza festiwal i wszczepia w kolejne serca duszę bluesa jest Ireneusz Dudek - multiinstrumentalista i lider popularnej do dziś formacji Shakin' Dudi, która niejednokrotnie występowała na Rawie. To właśnie jemu zawdzięcza się przeszczepienie muzyki bluesowej, na - jak się okazało - dość podatny polski grunt. Charyzma Irka Dudka sprawia, że festiwal przyciąga kolejnych fanów, a impreza rok w rok jest co raz prężniejsza.

Promocja młodych talentów

W tradycji festiwalu zapisał się godny pochwały zwyczaj. W pierwszej części imprezy na „małej scenie” odbywa się konkurs młodych, bluesowych wykonawców, wyłonionych wcześniej przez Radę Artystyczną festiwalu. Głównym jurorem jest publiczność, która spośród zespołów wskazuję artystę potrafiącego podbić serca widzów. Nagroda jest okazała - występ na „dużej scenie”, wśród gwiazd.

Tygiel kulturalny

Rawa Blues to nie tylko muzyka. Od czterech lat, równolegle do występów na scenie, w Spodku odbywają się imprezy określone mianem „Tygla Kulturalnego”. Można udać się na happening malarski, do kawiarenki poetyckiej lub na wystawę prac studentów z katowickiej ASP. Wraz z ostatnim dźwiękiem festiwal się nie kończy. Na terenie Katowic odbywają się imprezy towarzyszące i promujące Rawę. Alternatyw jest parę: pokazy filmów o tematyce bluesowej, puby bluesowe, w których spotykają się muzycy po festiwalu, czy kluby muzyczne, w których organizowane są jam session, a zagrać może absolutnie każdy, kto czuję bluesa.

I po raz trzydziesty

9 października odbędzie się bo jubileuszowa Rawa. Organizatorzy zdecydowali się zaprosić artystów, którzy wcześniej pojawili się już na katowickiej scenie i zostawili po sobie niezatarte ślady.

- Zdecydowaliśmy, że na jubileusz zaproszone zostaną postacie światowego bluesa których występ na Rawie szczególnie zapadł w pamięci fanom. Stąd pomysł retrospekcji tego najlepszego dorobku Festiwalu – mówi dyrektor festiwalu, Irek Dudek.

I tym razem na scenie znowu zobaczymy: Jamesa Blood Ulmere & Vernona Reid, Ricka Estrin & The Nightcats with Charlie Baty, Nore Jean Bruso i Irka Dudka.
Oprócz tego galę uświetnią: Bogdan Szweda & Easy Rider, Marek Makaron Trio feat. Minix, St. James Hotel, Boogie Chilli. Wśród zespołów konkursowych: Jazz Sphere, Zgredybillies, Why Ducky?, The Plants, The River, Break Maszyna, Przytuła & Kruk, Jaw Raw. Warto dodać, że w tym roku gości zagranicznych będzie więcej niż na jakiejkolwiek poprzedniej edycji festiwalu.

Parę słów o tegorocznych perełkach

James Blood Ulmera wraz z zespołem Memphis Blood oraz Vernona Reida wystąpią w tym składzie tylko na Rawie. W takim samym składzie zagrali na 25. festiwalu, w kapitalny sposób łącząc elementy bluesa, funky i jazzu, co spotkało się z owacyjnym przyjęciem przez publiczność.

Ricka Estrin & The Nightcats with Charlie Baty także przypomną Rawę sprzed 5 lat, na której zostali pokochani za satyryczne, ostre teksty i kapitalne solówki. W pamięci fanów festiwalu pozostanie koncert Nory Jean Bruso z 2006 roku, na którym artystka jeden z utworów zaśpiewała bez mikrofonu. Ciemnoskóra wokalistka na pewno i tym razem porwie publiczność swoim charakterystycznym głosem. Znając Ireneusza Dudka, jego występ także wzbudzi wśród zgromadzonej publiczności głośny aplauz. Koncert gwiazdy uświetni zaprezentowanie materiały ze swojej najnowszej płyty "Dudek Bluesy".

Tak więc za lekko ponad miesiąc będziemy świętować kolejny, tym razem okrągły jubileusz Rawy Blues. Organizatorzy zapewniają, że ta edycja festiwalu będzie wyjątkowa… Lecz wydaje się, że nie odbiegnie ona od żadnej poprzedniej, gdyż każda jest niezwykła, fenomenalna i niebywała. Nikt, kto uda się na tegoroczną Rawę, nie wyjdzie z niej zawiedziony. Żaden inny koncert, żaden innym festiwal, żadne inne miejsce nie połączy muzyków i publiczności tak swoistą bliskością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No to mam za swoje, dzięki Kamil za tyle informacji. MYŚLAŁEM , ŻE bLUES KOŃCZY SIĘ NA MOIM ULUBIONYM bLUES bROTHERS. pOZDRAWIAM . 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.