Facebook Google+ Twitter

9 procent ludzi miało wspólnego przodka - neandertalczyka

Opublikowane na łamach "Molecular Biology and Evolution" wyniki badań zespołu polskiego genetyka prof. Damiana Laubudy z uniwersytetu w Montrealu dowodzą, że 9 procent ludzi na świecie miało wspólnego przodka - neandertalczyka, który żył 50-80 tys. lat temu.

http://wyborcza.pl/1,75476,9030192,My__potomkowie_jednego_neandertalczyka.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Coś więcej na ten temat (PDF, Eng): http://mbe.oxfordjournals.org/content/early/2011/01/25/molbev.msr024.full.pdf

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

> B006 zainteresował prof. Labudę, ponieważ prowadzone od końca lat 90. XX wieku badania wykazywały, że poza Afryką występuje on praktycznie we wszystkich populacjach świata. Oczywiście, w niektórych społecznościach posiadaczy tego haplotypu było mniej, a w innych więcej. U pewnej grupy Chińczyków można było go znaleźć u niespełna 1 procenta ludności, z kolei u północno- amerykańskich Indian mówiących językami algonkińskimi było to już ponad 51 procent. Statystycznie rzecz ujmując średnia światowa wynosiła 9 proc.

Ciekawe jak to się rozkłada w Polsce, szczególnie że z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie wynika, że jesteśmy Słowianami, ale z pewną domieszką wpływów germańskich, nordyckich, litewskich, ormiańskich, węgierskich, ruskich, włoskich i semickich - przy czym wszystkie te genetyczne zapożyczenia są mniej więcej równo rozłożone. Polacy mają ów bagaż genetyczny bardzo ujednolicony. Jak twierdzi dr Rafał Płoski - większość społeczeństwa ma praktycznie ten sam koktajl genów (w przeciwieństwie np. do takich narodów jak Włosi, Francuzi czy Hiszpanie, gdzie w jednym społeczeństwie grupy genetycznie odmienne żyją raczej obok siebie i gdzie stosunkowo łatwo jest np. określić ich charakterystyce cechy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.