Facebook Google+ Twitter

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur czas zacząć

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-09-26 10:03

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur rozpoczął się od międzynarodowej konferencji poświęconej scenie world music i premierowego wydarzenia Sounds Like Poland.

 / Fot. Stołeczna Estrada Tegoroczna edycja festiwalu trwa od 25 do 29 września. W tych dniach pod PKiN zabrzmi muzyka z dziesięciu wysp i czterech kontynentów - od gardłowego śpiewu Ameryki Północnej po maoryskie rytmy Nowej Zelandii.Podczas konferencji eksperci z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji dyskutowali o potencjale polskiej muzyki folkowej, jej przyszłości i szansach na rynkach zagranicznych.

Andrzej Matusiak - Dyrektor Stołecznej Estrady przypomniał historię festiwalu i pierwsze obawy z nią związane - Kiedy przed laty organizowaliśmy pierwszy Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur zastanawialiśmy się, czy nie przygotowujemy imprezy niszowej (...) Nie było w Warszawie wystarczająco dużej sali, dostępnej przez tydzień, więc stworzyliśmy własną: namiot przed Pałacem Kultury. Dlatego ze śmiałością patrzę na naszą nową inicjatywę SOUNDS LIKE POLAND (dzień poświęcony polskiej i światowej muzyce etnicznej).

Wspólnie z Marią Pomianowską - dyrektor artystyczną WFSK, zastanawiał się nad sposobami umożliwiającymi rozpoznawanie polskiej muzyki poza granicami naszego kraju. Andrew Cronshaw z Wielkiej Brytanii, multiinstrumentalista, dziennikarz muzyczny i producent, stwierdził, że z łatwością da się rozpoznać charakterystyczny rytm mazurków, które mają podobny potencjał jak hiszpańskie flamenco.

Karolina Cicha / Fot. Stołeczna Estrada / Fot. Stołeczna EstradaVołosi / Fot. Stołeczna Estrada

Eksperci rozmawiali o najważniejszych międzynarodowych festiwalach, radzili, jak najskuteczniej promować artystów. Zastanawiali się również nad tym, czym dziś jest world music. - Dziś liczą się artyści, którzy na nowo interpretują tradycyjne brzmienia, a nie wyłącznie spoglądają w przeszłość – mówił Magnus Bäckström, dyrektor generalny i artystyczny Uppsala Konsert & Kongress, jednej z najważniejszych sal koncertowych w Szwecji. A amerykanka Isabel Soffer, dyrektor Live Sounds dodała - Zaistnienie na międzynarodowym rynku to nie jest zadanie, które da się wykonać w tydzień. Trzeba determinacji i zaangażowania. Ale trzymam kciuki za polskich artystów.

Wieczorem w namiocie festiwalowym wystąpili polscy muzycy: Karolina Cicha, Joanna Słowińska, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiestra św. Mikołaja oraz Vołosi.

Natomiast dzisiaj na scenie pojawią się gwiazdy z Sardynii i z Reunionu: Tenores di Bitti Mialinu Pira i Danyel Waro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.