Facebook Google+ Twitter

9. Węgierska Wiosna Filmowa zawita do Poznania

22 marca do Poznania zawita Węgierska Wiosna Filmowa, a kilka dni później odwiedzi inne miasta. Jest to doskonała okazja do obejrzenia dobrego niekomercyjnego kina i poznania kultury węgierskiej.

Plakat / Fot. OrganizatorWęgierska Wiosna Filmowa jest corocznym wydarzeniem prezentującym najnowsze węgierskie filmy fabularne oraz krótkometrażowe, które zostały nagrodzone na Festiwalu Filmowym "Magyar Filmszemle" w Budapeszcie. I co najważniejsze nie były jeszcze pokazywane w Polsce. Filmy te są alternatywą dla komercyjnego amerykańskiego kina.

Festiwal organizowany jest od 2001 roku i stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć Centrum Węgierskiego w Krakowie. W ostatnich latach wydarzenie to urosło do rangi festiwalu ogólnopolskiego i cieszy się rokrocznie dużym zainteresowaniem publiczności.

Zdaniem organizatorów "celem Węgierskiej Wiosny Filmowej jest nie tylko umożliwienie polskim kinomanom zapoznania się z najnowszymi filmami węgierskimi, ale także przybliżenie obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier, utrzymywanie tożsamości kulturowej filmu środkowoeuropejskiego, pielęgnowanie przyjaźni polsko-węgierskiej oraz konfrontacja obu kultur w duchu wzajemnej tolerancji".

Kadr z filmu "Bibliotheque Pascal" / Fot. OrganizatorTegoroczna Węgierska Wiosna Filmowa pojawi się najpierw w Poznaniu, po czym zawita do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Szczecina, Lublina. Festiwal potrwa od 22 marca do 20 kwietnia. W tym roku zostanie pokazanych 5 filmów długometrażowych i 5 krótkometrażowych, nagradzanych na festiwalach, przeglądach i konkursach filmowych. Będą to m.in "Bibliotheque Pascal" Szabolcsa Hajdu, "Różowy camembert" Barnabása Tótha oraz "Papierowe samoloty" Simona Szabó. Oprócz pokazów filmowych przewidziano spotkania z jednym z reżyserów oraz z krytykami filmowymi.

9. Węgierska Wiosna Filmowa:

Poznań 22-26 marca - kino Muza
Warszawa 24-28 marca - kino Luna
Kraków 26-30 marca - kino Ars
Łódź 1-5 kwietnia - kino Charlie
Katowice 4-8 kwietnia - kino Światowid
Szczecin 11-15 kwietnia - kino Pionier
Lublin 16-20 kwietnia - kino Chatka Żaka

Organizatorem festiwalu jest Centrum Węgierskie w Krakowie. Patronat objęły: Węgierska Unia Filmowa, Narodowy Fundusz Kulturalny RW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RW, Ministerstwo Kultury RW. Więcej szczegółów na stronie festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tu dużo pisać, 5+ za kolejną zapowiedź ciekawej imprezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry pomysł na poznawanie węgierskiego kina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.