Facebook Google+ Twitter

9 września - Dzień Otwartych Zabytków w Berlinie

Zwiedzić i zobaczyć więcej niż zazwyczaj w Berlinie uda się tym, którzy zaplanują swój wyjazd na najbliższy weekend (8-9 września), kiedy to wiele zamkniętych na co dzień zabytków otworzy przed zwiedzającymi swoje drzwi.

Wiele zamkniętych drzwi zostanie otwarte 9 września, Kościół Św. Anny w dzielnicy Dahlem w Berlinie. / Fot. Joanna Maria Czupryna9 września, w niedzielę, odbędzie się w Berlinie kolejna edycja Dnia Otwartych Zabytków (Tag des Offenen Denkmals). Akcja ta jest częścią większego projektu, Europejskich Dni Dziedzictwa, w których Niemcy (tak jak i Polska) biorą udział od 1993 roku. Ma ona na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Tego dnia otwierane są obiekty zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających, po których oprowadzają pracownicy i profesjonaliści. Organizowane są wykłady, odczyty, prezentacje, wystawy, czy festyny dla rodzin. W 2011 roku tematem przewodnim w Niemczech był XIX wiek (Romantyzm, realizm, rewolucja). Do akcji przystąpiło wówczas ponad 2 600 gmin, prezentując blisko 7 500 zabytków. Liczbę zwiedzających oszacowano łącznie na ok. 4,5 mln.

"Dicke Marie" (Gruba Maria), dąb posadzony ok. 1107 roku w lasach Tegel, pamięta najstarsze, drewniane początki Berlina. / Fot. Joanna Maria CzuprynaTegorocznym tematem w Niemczech jest „Drewno”. Motyw przewodni nie jest obligatoryjny, a stanowić ma jedynie wskazówkę dla organizatorów. W Berlinie trudno o prezentację zabytków, skupioną tylko w tej materii. Stowarzyszenie Obywatelskie „Luisenstadt” organizuje, co prawda, trzygodzinne oprowadzanie pod tytułem „Śladami dawnych królewskich i miejskich składów drewna nad Szprewą”, ale jest tutaj wyjątkiem. Na peryferiach miasta otwierane są nieliczne, stare leśniczówki, a Muzeum Lasu ze Szkółką Leśną proponuje spacery z przewodnikiem po 150-letnim buczynowym lesie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Dwójką" do Berlina nie jest już tak daleko : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.