Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4272 miejsce

9-latka z Finlandii cyberprzestępcą?

W Finlandii antypiracka grupa CIAPC ustaliła, że w pewnym domu pobierana jest muzyka z naruszeniem prawa autorskiego. Policja ruszyła do akcji i zabezpieczyła sprzęt... 9-letniego dziecka.

 / Fot. Alpha six/CC BY-SA 2.0Okazało się, że sprawcą tego zabronionego czynu jest 9-latka. Dziewczynka chciała za pomocą jednego z serwisów, jak donosi Dziennik Internautów, pobrać kilka utworów swojej ulubionej piosenkarki. CIAPC namierzyło "pirata" i skierowało na miejsce zdarzenia policję.

Nie pomogło tłumaczenie rodziców, że pobieranie muzyki nie powiodło się i zakupiono oryginalną płytę. CIAPC nie uwierzyło w tę wersję wydarzeń i dziecku skonfiskowano komputer. W zamian za odstąpienie od roszczeń od rodziców zażądano 600 euro.

Tak wysoka kwota przerosła jednak możliwości finansowe rodziny. Ojciec dziecka tłumaczył się, że w świecie komputerów nie jest zbyt biegły. Nie należy się zatem dziwić jego córce, że chciała pobrać muzykę z serwisu uznawanego za tzw. piracki.

Jednak nieugiętość zarówno policji, jak i grupy antypirackiej spowodowała skierowanie sprawy do sądu. Zabezpieczono sprzęt 9-latki. Okazał się nim być komputer z logo Kubusia Puchatka.

Sprawa jest w toku, nie wiadomo jaki będzie jej finał. W Finlandii sądy stają jednak raczej w obronie rodziców, odstępując od wymierzenia kary, gdy za naruszenie praw autorskich odpowiadają dzieci. Zwłaszcza tak małe, nie zdające sobie nawet sprawy z istnienia czegoś takiego jak prawa autorskie i nielegalne serwisy z muzyką.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i dobrze! Niech ma za swoje wstrętna przestępczyni! Policja musi z takimi z całą surowością postępować! I tak ma szczęście, że jej nie zamknęli do jakiegoś ośrodka wychowawczego... Przecież takie pobranie piosenki to zbrodnia cięższa niż napad na bank.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.