Facebook Google+ Twitter

9-latka z Finlandii cyberprzestępcą?

W Finlandii antypiracka grupa CIAPC ustaliła, że w pewnym domu pobierana jest muzyka z naruszeniem prawa autorskiego. Policja ruszyła do akcji i zabezpieczyła sprzęt... 9-letniego dziecka.

 / Fot. Alpha six/CC BY-SA 2.0Okazało się, że sprawcą tego zabronionego czynu jest 9-latka. Dziewczynka chciała za pomocą jednego z serwisów, jak donosi Dziennik Internautów, pobrać kilka utworów swojej ulubionej piosenkarki. CIAPC namierzyło "pirata" i skierowało na miejsce zdarzenia policję.

Nie pomogło tłumaczenie rodziców, że pobieranie muzyki nie powiodło się i zakupiono oryginalną płytę. CIAPC nie uwierzyło w tę wersję wydarzeń i dziecku skonfiskowano komputer. W zamian za odstąpienie od roszczeń od rodziców zażądano 600 euro.

Tak wysoka kwota przerosła jednak możliwości finansowe rodziny. Ojciec dziecka tłumaczył się, że w świecie komputerów nie jest zbyt biegły. Nie należy się zatem dziwić jego córce, że chciała pobrać muzykę z serwisu uznawanego za tzw. piracki.

Jednak nieugiętość zarówno policji, jak i grupy antypirackiej spowodowała skierowanie sprawy do sądu. Zabezpieczono sprzęt 9-latki. Okazał się nim być komputer z logo Kubusia Puchatka.

Sprawa jest w toku, nie wiadomo jaki będzie jej finał. W Finlandii sądy stają jednak raczej w obronie rodziców, odstępując od wymierzenia kary, gdy za naruszenie praw autorskich odpowiadają dzieci. Zwłaszcza tak małe, nie zdające sobie nawet sprawy z istnienia czegoś takiego jak prawa autorskie i nielegalne serwisy z muzyką.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i dobrze! Niech ma za swoje wstrętna przestępczyni! Policja musi z takimi z całą surowością postępować! I tak ma szczęście, że jej nie zamknęli do jakiegoś ośrodka wychowawczego... Przecież takie pobranie piosenki to zbrodnia cięższa niż napad na bank.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.