Facebook Google+ Twitter

9-letni Kacper ma 18 tysięcy złotych długu. Błaga o pomoc

Prawo jest bezosobowe i bezlitosne. 9-letnie dziecko musi spłacać dług finansowy nieżyjącego dziadka. Bo tak każe, bezwzględny, nieludzki i zimny jak bryła lodu kodeks.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. By Hammer83 (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsTo możliwe tylko w Polsce. Chłopiec 9-letni musi spłacać dług po zmarłym dziadku. Musi, bo tak każe prawo. Sąd Okręgowy dla Warszawy-Pragi, opierając się na polskim kodeksie, nakazał obowiązek spłaty długu po nieżyjącym dziadku, przez nieletniego wnuka. Tak, więc na mocy prawa, Kacper z Warszawy, jako 9-latek, dźwiga na swoich słabiutkich plecach, ciężar 18 tysięcy złotych długu.

Sąd: dług dziadka dziedziczy wnuk

Zrozpaczony chory dzieciak napisał list do Rzecznika Praw Dziecka. Prosi o pomoc. - Dzisiaj poprosiłem o akta sądowe. Jeśli będzie taka potrzeba, włączę się w to postępowanie - deklaruje w rozmowie z radiem TOK FM, Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Zobacz zdjęcie - Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta) - gazeta.pl.

7 lat temu, gdy Kacper miał dopiero rok życia, jego dziadek wziął ponad 20 tys. złotych pożyczki. Tak próbował ratować się przed innymi długami - pisze "Super Express". Próbował spłacać, ale nie zdążył. Zmarł. We wrześniu 2013 roku, Sąd Rejonowy dla Pragi-Południe, postanowił, że spadek, czyli dług dziadka, dziedziczy wnuk. Wnuk, bo rodzice Kacpra odrzucili spadek. Windykator zażądał spłaty 18 tys. zł do 17 stycznia.

Kacper pisze do Rzecznika Praw Dziecka

"Nazywam się Kacper i mam 9 lat. Moja mama i ja mamy ogromy problem. Bez Pana pomocy nie poradzimy sobie i nie wiem jak dalej będziemy żyć. Mój dziadek umarł i dostałem po nim spadek, ale okazało się, że to nie spadek, a dług, który wynosi 18 tys. złotych. Moja mama nie przyjęła tego spadku, ale sąd nie powiedział, że i w moim imieniu może odrzucić spadek."

"I teraz cały dług przeszedł na mnie, a ja mam tylko 9 lat. Błagam o pomoc, pomóżcie mi w tej sprawie. Zajmijcie się mną. Jestem chory na astmę, a moja mama nie pracuje, bo ciągle się nami opiekuje. Jesteśmy biedni, nie stać nas na spłacenie tak ogromnego długu. Proszę, niech mi Pan pomoże" -

"Na razie mam informacje z mediów"

Rzecznik Praw Dziecka twierdzi, że nie dostał listu Kacpra. - Na razie mam tylko informacje z mediów. Podjąłem działania na podstawie informacji, które dostałem z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Muszę się wgryźć w całą sprawę – powiedział w rozmowie z TOK FM, Marek Michalak.

Jak przekonuje słuchaczy radia, z tego co udało się jemu dowiedzieć, nie została wyczerpana w tej sprawie, droga prawna. - Nie ma prawomocnych postanowień. Dziecko nie może być obciążone większą wierzytelnością niż spadek, który dziedziczy. Obecnie prawnicy mówią mi, że nie ma zagrożenia, że dziecko będzie musiało cokolwiek płacić - zapewnił rzecznik Michalak. Deklaruje: poprosiłem o akta sądowe. Jeśli będzie taka potrzeba, włączę się w postępowanie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Panie Łukaszu ,źle Pan odczytał intencje Pana Andrzeja ,tak myślę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2014 17:20

Na co się pan tak "wkurwił" - na to, że "pedały" mają mniejsze przywileje podatkowe i płacą przez to większe podatki na pana zasiłek? To pana tak "wkurwia"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, bo ważne, ten schemat może się powtarzać BEZ MERYTORYCZNEGO rozpatrzenia sprawy przez sąd!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, z długami jest jeszcze jedna paranoja.
Ja mam sprawy ze schematu : e-sąd -> sprzeciw -> rozprawa-> umorzenie ( strona nie raczyła się stawić ). Ten schemat może być w majestacie prawa stosowany w nieskończoność.
Wystarczy, że za którymś razem się z jakichś powodów nie odwołam...

Dlatego kwestia odzyskiwania długów powinna być uregulowana inaczej.
Lichwiarze z firm odkupujących długi hurtowo, po to aby na lichwie ZAROBIĆ, a nie odzyskać dług ( to jest RÓŻNICA), mają cierpliwość i system za sobą.
I jeszcze czelność uderzać w moralizatorski ton o konieczności oddawania długów.
Lichwiarzom należy się dokładnie to, na co zasługują - zastosowanie środków prawnych na ich prawne środki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sprawie głównej przejrzałem dopiero ostatnie wieści.
Jak zwykle, okazuje się, że za całym info stoi SE, w dodatku Gazeta pisze bzdury o "windykatorze", który coś "nakazał".
Ot, medialna "normalka".

Komentarz został ukrytyrozwiń

W PRL-u PKP woziło fikcyjne ładunki (sam byłem świadkiem jak inwentaryzując wojskowy eszelon kolejarz wpisał w swoje notatki 10 ton - tyle według niego miało ważyć 10 żołnierzy), to dzisiaj InPost może powozić trochę żelastwa dociążającego przesyłki. :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje się, że od początku roku terminów będzie jeszcze trudniej dotrzymać.
Nie czuję specjalnej atencji do Poczty Polskiej, "zabawna" była walka InPost-u z Pocztą na przesyłki do 50g za pomocą blach obciążeniowych, ale korespondencja sądowa - to nie zabawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na dodatek są jeszcze "terminy", których trudno dotrzymać i sąd załatwia wielu niezorientowanych metodą - bezskutecznego wniesienia odwołania czy napisanego sprzeciwu od decyzji (wyroku), itp. Potem terminy są zawite i... trzeba mieć kasę, żeby z tym wszystkim walczyć, bo wtedy już bez pomocy prawnej ani rusz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie o tym mówię, że Łętowska ma rację, ale i co z tego? Wszyscy zainteresowani tematem o tym wiedzą. I co? Ano nico! Karawana idzie dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam że spraw było kilka i ZAWSZE kosztów próbowano dochodzić ode mnie.
A sprzeciw, bagatela - 100 zł opłaty skarbowej. Oddane po kilku miesiącach, przez sądy, które były wierzycielem. I to w dwóch przypadkach, dopiero po mojej interwencji.
Wyrok sądu dla sądu miał tak wielkie znaczenie, że nie zapłacili ( sąd RP) w terminie !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.