Facebook Google+ Twitter

9.Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS 2009 już na starcie!

4 grudnia w CSW oraz w Kinie Muranów rozpoczyna się festiwal bardzo nietypowy, ale i niezwykle ciekawy - ukazujący filmy twórców, którzy często z narażeniem życia dokumentują łamanie praw człowieka we współczesnym świecie.

Plakat promocyjny festiwalu / Fot. Materiały promocyjneMiędzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS 2009 to ponad sto filmów ze wszystkich zakątków globu, dokumentujących łamanie praw człowieka. Ukazujących panoramę społeczno-polityczną krajów z pozoru tak odległych jak Białoruś i afrykańskie kraje Maghrebu, państwa Amazonii i Kaukazu, połączonych jednak jednym wspólnym mianownikiem: władz, za nic mających prawo obywateli do życia w wolności, bez dyskryminacji, wszechwładzy państwa i strachu.

WATCH DOCS to festiwal niosący przesłanie, że o wszelkich nieprawościach należy mówić otwarcie i głośno, oraz wiarę, że dzięki przybliżaniu tej tematyki społeczeństwom krajów demokratycznych reżimy, łamiące prawa człowieka, przestaną czuć się bezkarne, i może wreszcie się opamiętają.

"Prawa człowieka w filmie" to także kilkadziesiąt dyskusji oraz spotkań autorskich, z udziałem twórców w swoich ojczyznach często uznawanych za dysydentów, dziennikarzy oraz ekspertów od stosunków międzynarodowych.

Festiwal otwiera "Królestwo zdechłych myszy" Viktora Daszuka, demaskatorska prezentacja narzędzi propagandy, jakimi białoruski reżim posługuje się, aby utrwalać swą władzę, i ukazywać obywatelom sielankowy obraz życia w kraju, przez wielu nazywanych najgorszą dyktaturą Europy, w którym rządzi strach i KGB, i w którym władze pozbawiają swoich obywateli nawet prawa do posługiwania się własnym językiem, białoruskim, wyrzucając go ze szkół, i rusyfikację zaczynając już od dzieci.

Na tym tle, naszej bliskiej zagranicy, szczególnie ciekawie zapowiada się po raz pierwszy inaugurowana na festiwalu sekcja: "Zbliżenia, przestrzeń proradziecka". To zarówno filmy poświęcone obecnym relacjom władzy, ekonomi i mediów w dawnym Imperium, m.in. prześladowaniom dziennikarzy w Rosji ("211: Anna"), zeszłorocznemu konfliktowi w Gruzji ("Bez słów"), jak i po raz kolejny, choć w pełni zasłużenie, naruszeniom praw człowieka w Czeczenii ("Zaginieni"). Zasłużenie, bowiem bezprawie oraz masowe gwałty i mordy na ludności czeczeńskiej, choć tym razem już rękami wysługujących się Moskwie, w zamian za władze i przywileje, Czeczeńców, z prezydentem państwa-mafii Kadyrowem na czele, nagłaśniane i piętnowane powinny być jak najczęściej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czasu brak:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.