Facebook Google+ Twitter

Kogo wyklnie Michnik?

Po Kościele, niedobitkach nacjonalizmu i antyglobalistach to właśnie francuska ulica protestująca setkami tysięcy gardeł przeciw małżeństwom gejowskim, może zostać obwołana przez Adama Michnika głównym zagrożeniem współczesnej demokracji.

 / Fot. Ryszard Hołubowicz/CC BY-SA 3.0Duchowni, ONR-owcy i kontestatorzy egalitarnych reform w odczuciu fundatora Agory i towarzyszącej mu w zatroskaniu Magdaleny Środy są, co najmniej, nieprzystosowanym i wymagającym reedukacji marginesem.

Testowanie ludzkiej wolności i naginanie reguł demokratycznych do antropologicznych i ekonomicznych wizji demonicznej międzynarodówki stało się tak powszednie, że Adam Michnik nie zauważył setek tysięcy osób, które nie będąc głaskane przez władzę przeszły ulicami Paryża w obronie podstawowych praw człowieka. Nie jest w stanie pojąć sensu praw, o które walczy paryska ulica.

Obiektem miękkiej obsesji pana Adama jest katolicyzm, zbyt bierny, aby stanowić obiekt twardy, ale i zbyt niezależny, aby w ogóle nie zakłócać mesjanistycznych - w wydaniu laickim rzecz jasna - idei.

Esej, w którym Michnik pyta o Kościół, ("Dokąd idzie Franciszek?"), jest bardzo miły. Lewica laicka zauważa duchową instytucję i jej społeczny wymiar. Wcale to jednak nie znaczy, że guru polskiego laicyzmu zdjął z obecności religijnej nałożone w latach 90. embargo. Obecność wspólnoty wiernych to przykra konieczność, którą łatwiej znieść, jak się z nią pogodzić. Właściwe, więc pytanie zawarte w tytule artykułu Michnika o Kościele kryje niepokój o demontaż kontroli, władzy i ładu, których beneficjentem i współtwórcą są zasadniczo ci sami ludzie, posługujący się kolejnymi ideologiami.

Dziennikarz stawia tezę, że współczesna dystrybucja kultury, informacji, zysku jest czystą i spontaniczną grą, której nie wolno posądzać o wyższą organizację. Komu o tym mówi?

Gdyby jeszcze paręnaście lat temu przekonywano nas w GW do nieprzewidywalności kryzysów trapiących ludzkość, pewnie byśmy uwierzyli. Ale mamy XXI wiek i doświadczenie koncentracji zasobów oraz kulturowego zdzierstwa, które dusi nagminnie i namacalnie wolność sztuki i wypowiedzi.

Różnica między uciskiem dawnym a dzisiejszym polega na subtelności metod, konkretnie technik wpływu społecznego, które urosły z pomocą mediów do rozmiarów apokaliptycznej bestii zarządzającej kłamstwem i komunikacją między ludźmi. Nie trzeba dawniejszej cenzury. Wystarczy strach o miejsce w redakcji, żeby ludzie pisali, co chce władza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Panie Stanisławie, jesteśmy na równi pochyłej. Łatwiej kontrolować społeczeństwo w etycznym zamęcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem niezmiernie ciekaw, kiedy Adam wywalczy/a walczy/ legalizację prawa dla pedofilii//to wszak tez dyskryminowana mniejszość seksualna/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żyd, komuch, Święta Trójca. Dla zwykłego Polaka, który miał do szkoły pod górkę (fakt fizyczny) to są argumenty zwalające z nóg.
"Panie Małkowski jest Pan.... a zresztą szkoda słów. Co Pan miał z języka polskiego w podstawówce? O szkołę średnią nie pytam z grzeczności".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, wystarczy na tydzień-dwa dać sobie spokój z Internetem, rozejrzeć się dokoła i posłuchać ludzi, żeby się przekonać, że Polacy umieją kierować się własnym rozumem, a nie słowem objawionym Michnika czy ojca Rydzyka... Naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta Trójca (Łukasz - eks, G. i p. Ela) - wystarczyłoby złożyć wasz głos w jeden. Po co mnożyć byty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę.. To to, że jesteśmy rodzimy się jako kobiety albo mężczyźni jest sterowane? Może Pani więcej informacji na ten temat podać? A - i proszę napisać dokładniej o tym "szlachciurze" kto to taki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mario, pisze pani o Prezydencie RP?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacofany szlachciura Komorowski .....kto to ? Pytam wielce oświeconej pani , które pisze do katolickich portali .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, To zacofany szlachciura Komorowski wie, że dzisiaj emocje się organizuje a ty nie wiesz, że płeć i seksualność są konstruowane społecznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwrot "wizje demonicznej międzynarodówki" mnie śmieszy. Sugeruje on istnienie jakiejś tajemniczej siły, której celem jest zniszczenie rasy ludzkiej poprzez głoszenie poglądów innych niż autora. Zupełnie jakby ludzie nie mogli mieć poglądów tak sami z siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.