Facebook Google+ Twitter

A2 - jest zgoda na budowę autostrady w łódzkiem

A2 przebiega przez centralne obszary kraju, od granicy z Niemcami w Świecku, przez Poznań, Konin, Łódź, Warszawę, Siedlce, aż do polsko-białoruskiego przejścia granicznego Kukuryki-Kozłowicze. Powstał już odcinek autostrady łączący Nowy Tomyśl (pod Poznaniem) ze Strykowem (Łódź), liczy on ok. 254 km. W budowie znajduje się kolejne 217 km drogi.

Już wkrótce rozpocznie sie budowa nowego odcinka A2 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:NowaMapaA2.svg&filetimestamp=20100815081416 Przetargi na budowę części autostrady A2 prowadzącej z Łodzi do Warszawy zostały ogłoszone 27 marca 2010 roku, już 6 miesięcy później podpisano umowy z wybranymi konsorcjami. Przedsiębiorstwa zobowiązały się wykonać odcinek autostrady w 32 miesiące, tak by oddać go jeszcze przed Euro 2012.

W celu ulepszenia prac oraz sprawniejszego przeprowadzania przetargów na budowę tego odcinka autostrady, został on podzielony na pięć etapów. W województwie łódzkim powstaną dwa z pięciu planowanych odcinków, pierwszy z nich, odcinek A ma liczyć 29,2 km, drugi z kolei 16,9 km.

Istniejący odcinek A2, węzeł Poznań-Wilda / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:W%C4%99ze%C5%82_Pozna%C5%84-Wilda_A2_i_DW430_RB1.JPG&filetimestamp=20090527213850 We wtorek 21 września 2010 r. wojewoda Jolanta Chełmińska podpisała pozwolenie na budowę wspomnianych dwóch odcinków w okolicach Łodzi. Wydanie pozwoleń było konieczne dla rozpoczęcia prac. Przetarg na budowę odcinka A bezdyskusyjnie wygrała firma China Overseas Engineering Group Co. Ltd., zaproponowała ona bowiem wybudowanie go za cenę znacznie niższą niż szacowali łódzcy urzędnicy. Wykonawcą drugiego odcinka autostrady będzie natomiast Mostostal Warszawa.

"Natychmiast przekażemy te pozwolenia wykonawcom. Na terenie robót pojawią się na przełomie września i października. Umowy z firmami podpisane zostały już w ubiegłym roku. Od tamtego czasu była przygotowywana dokumentacja i wszystkie niezbędne pozwolenia. Udało się to zrobić w bardzo krótkim czasie, dlatego jestem przekonana, że uda się również wybudować te drogi w terminie" - komentuje Renata Zatorska-Sytyk, zastępczyni dyrektora łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek autostrady z Łodzi do Warszawy zostanie oddany do użytku prawdopodobnie w 2012 roku. Koszt budowy odcinka wstępnie oszacowano na 5,7 mld zł. Jak się jednak okazało, firmy startujące w przetargach przedstawiły oferty budowy opiewające na sumy niemal o połowę niższe niż przewidywano. Dzięki temu kosztu budowy centralnej części autostrady wyniesie ok. 3 mld zł.

Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.