Facebook Google+ Twitter

A co Ty wiesz o SM?

Ruszył serwis internetowy, dzięki któremu osoby zdrowe będą mogły przez chwilę poczuć się jak chorzy na SM. Po co? Aby zrozumieć. Pomogą im w tym lekarze, chorzy oraz polscy politycy.

 / Fot. Screen z http://www.mamsm.pl- To był zwyczajny poranek... - od tych słów rozpoczyna się intro, które możemy obejrzeć po wejściu na mamsm.pl. Przez minutę śledzimy historię dzwudziestokilkuletniej ładnej dziewczyny, która w ten zwyczajny poranek zauważa, że coś dziwnego dzieje się z jej oczami - widzi bardzo niewyraźnie. To był jeden z objawów stwardnienia rozsianego (SM).

Na stronie znajdziemy testy, które pomogą nam poczuć się jak osoby z SM. Będziemy musieli wykonać różne, z pozoru bardzo proste zadania. Sprawę za każdym razem utrudni nam jednak to, że będziemy widzieć i słyszeć jak osoby chore na stwardnienie rozsiane, zostanie zaburzona nasza równowaga oraz kontrola ruchów.

Oprócz tego na stronie znajdziemy bazę informacji na temat m.in. objawów choroby oraz jej leczenia. Najciekawszym elementem wydaje mi się film pt. "Eksperyment". Tytułowy eksperyment przeprowadzono na polskich politykach, którym założono na nogi obciążniki i usztywniacze symulujące utratę sprawności kończyn oraz rękawice, w których zwykłe przeniesienie kartek papieru było niezwykle trudne. Dzięki temu, przez krótki czas, funkcjonowali jak osoby z SM. Oczywiście nie każdy chory cierpi akurat na te objawy, ale są to jeden z najczęstszych. W filmie znalazły się także wypowiedzi neurologa, psychologa oraz Izy Czarneckiej (przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), która przyznaje, że gdy pojawiły się u niej pierwsze objawy choroby wiedziała o niej tyle, ile przeciętny Polak, czyli prawie nic.
Warszawa, 02.09.2008. Przewodnicząca rady głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Iza Czarnecka (C) prezentuje rękawice bokserskie, po których założeniu, zdrowy człowiek może wyobrazić sobie na czym polega niepełnosprawność ruchowa u ludzi z SM / Fot. PAP/Leszek Szymański
- Strona www.mamsm.pl została stworzona z myślą o chorych na stwardnienie rozsiane, które w Polsce dotyka ok. 60000 osób. Wierzymy, że będzie pomocna dla nas esemowców - będziemy mogli przesłać ją znajomym, rodzinie. Może wreszcie łatwiej im będzie zrozumieć nasze problemy - mówi Izabela Czarnecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.