Facebook Google+ Twitter

A co Ty zrobiłeś dziś dla Ziemi?

Dziś, 22 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Recykling śmieci, zakupy z torbą ekologiczną, oszczędzanie zużycia energii i wody, zbieranie makulatury to coś co każdy z nas, codziennie i bez wysiłku, może robić dla środowiska.

Plakat promujacy obchody Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich / Fot. materiały organizatoraSkoro przeciętna rodzina produkuje około tony śmieci rocznie, czemu by nie wykorzystać tych odpadów, ponownie włączając je do obiegu, jako surowce wtórne. Wymiana żarówek na energooszczędne przyniesie zyski także domowemu budżetowi. Coraz popularniejsze, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, jest przesiadanie się z samochodu na rower. Oszczędzamy środowisku trujących wyziewów z auta a jednocześnie fundujemy sobie odrobinę sportu i rekreacji. To wszystko jest niby oczywiste, ale jednak wciąż nie dla wszystkich. Imprezy ekologiczne bardzo przyczyniają się do propagowania postaw przyjaznych środowisku.

Pomysł na Dzień Ziemi narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Do jego ustanowienia przyczynił się amerykański senator Gaylord Nelson, organizując ogólnonarodowy protest przeciw niszczeniu środowiska, w którym wzięło udział około 20 milionów Amerykanów. W Polsce Dzień Ziemi został po raz pierwszy zorganizowany w Warszawie w 1990 r.

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Z energią chrońmy klimat”. Jeszcze dziś w południe w Bibliotece Narodowej odbędzie się z tej okazji konferencja prasowa a także zostanie wyłoniony laureat konkursu „Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2008”. Główne obchody są przewidziane na niedzielę, tradycyjnie na warszawskim Polu Mokotowskim. Na festynie będzie można zapoznać się z wieloma organizacjami rządowo-samorządowymi i pozarządowymi, a także z instytucjami naukowymi, które działają dla dobra klimatu. Zaprezentują się też Parki Narodowe i Lasy Państwowe.

Europejska Platforma Recyklingu, odpowiedzialna za zbiórkę i utylizację zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zorganizuje punkt zbiórki, w którym w zamian za stary sprzęt będzie można dostać sadzonki roślin ozdobnych. Lasy Państwowe, które będą obchodzić swoje 85-lecie, rozdadzą uczestnikom 5000 sadzonek drzew w ramach akcji „I ty posadź swoje drzewko”. Ciekawostką będzie także prezentacja naturalnej żywności regionalnej. Zainteresowani zobaczą w jaki sposób tradycyjnie piecze się chleb, wędzi wędliny, tłoczy soki i olej czy smaży powidła.

Organizatorzy przewidują także wiele innych atrakcji, m.in. wystawy fotograficzne, warsztaty edukacyjne oraz konkursy dla najmłodszych, koncerty kapel ludowych, zespołów pieśni i tańca a także występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich. Gwoździem części muzycznej programu będzie występ Kapeli ze Wsi Warszawa, który odbędzie się o godzinie 17.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Aż wyrzuciłem ogryzkę przez okno na widok tytułu:).
Przesadna ekologia nie jest dobra, rozsądek natomiast jak najbardziej (w negowaniu ekologów nie powinno się dojść do drugiej skrajności imo).

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sobotę, 25.04. w Gdańsku na Targu Węglowym, odbędzie się impreza pod identycznym hasłem:
"I ty posadź swoje drzewko".
Zapraszamy mieszkańców i przyjezdnych. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.