Facebook Google+ Twitter

A co ty zrobisz, by przerwać to milczenie?

25 kwietnia w dziewięciu miastach Polski organizowane są manifestacje w ramach "Dnia Milczenia". Organizatorzy przez liczne happeningi chcą zwrócić uwagę na ciągle rosnący problem homofobii w Polsce.

Każdy inny, wszyscy równi / Fot. Marta JundziłłPierwszy Dzień Milczenia odbył się w Stanach Zjednoczonych w 1996 r., na jednym z Amerykańskich uniwersytetów. Studenci milczeli wówczas przez 9 godzin. Z każdym rokiem do protestu przyłączały się kolejne placówki, na całym świecie, które wspierały LGBT (społeczność Lesbijek, Gejów, Biseksualistów oraz Transseksualistów).

O proteście w Polsce głośno było dopiero rok temu, kiedy to aktywiści Amnesty International, Kampanii Przeciw Homofobii zorganizowali milczące protesty w większych miastach kraju.

W tym roku w 9 miastach Polski (Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Trójmieście, Warszawie, Lublinie, Szczecinie, Toruniu) odbywać się będą ciche manifestacje, wspierające studentów bojących się okazać swoją orientację seksualną. - Chcemy, aby ludzie w ten sposób pokazali, że nie zgadzają się na ciągłą dyskryminację i prześladowanie homoseksualistów - mówią organizatorzy. -To również walka o podstawowe prawa człowieka. Każdy inny, wszyscy równi - dodają.

W tym roku Dzień Milczenia po raz pierwszy będzie wydarzeniem międzynarodowym. Protestować będą również mieszkańcy Słowenii, Szwecji, Rosji, Holandii, Stanów Zjednoczonych.

Trójmiasto oprócz uroczystej ciszy w geście protestu proponuje również wystawę prac zrobionych przez trójmiejskich fotografów. W Łodzi w sobotę odbędą się organizowane przez Amnesty International i Grupę Łódź Gender warsztaty anty homofobii.

Sposobów na okazanie solidarności jak widać nie brakuje. Najpopularniejsze jest milczenie - ludzie zbierając się pod pomnikami, trzymając transparenty w ciszy solidaryzują się z prześladowanymi homoseksualistami. Niektórzy zaklejają nawet usta taśmą. Wszystko to ma jeden cel - paradoksalny krzyk, nawoływanie o tolerancję. A co ty zrobisz, żeby przerwać to milczenie?

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Marta Jundziłł
dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara. maj- masz rację(chyba jesteś do tego przyzwyczajona) - "Każdy inny"... skrucha w połączeniu z pokorą we mnie teraz króluję.
Cieszę się, że mimo to zrozumiałaś co mam na myśli.
Pozdrowienia dla Rihanny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Chcemy, aby ludzie w ten sposób pokazali, że nie zgadzają się na ciągłą dyskryminację i prześladowanie homoseksualistów - mówią organizatorzy. -To również walka o podstawowe prawa człowieka. Każdy inni, wszyscy równi - dodają."

tam chyba powinno być "każdy inny", ale nieważne.
tak sobie powiem niepopularnie może, ale z przekonaniem, że nie uważam, że ludzie są sobie równi. To mrzonka. Nie mam tu na mysli akurat orientacji seksualnej czy koloru skóry. Ale obserwując rzeczywistość trudno nie widzieć, że równośc jest utopią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mirosławie pisze Pan serio, czy się nabija? Dzień Milczenia nie jest upamiętnieniem ofiar pogromów czy zbrodni ludobójstwa (których wobec osób homoseksualnych na terenie RP dokonywali hitlerowcy) ale sprzeciwem wobec nietolerancji i zmuszaniu do życia w ukryciu, co obserwujemy nawet dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomnik homoseksualistów dyskryminowanych (54000 sadowych wyroków) i pomordowanych (7000) przez niemiecki rząd zostanie uroczyście odsłonięty 27 maja 2008 w Berlinie.

Tam gdzie sa takie tradycje powinno się takie święta obchodzić. W Polsce nie mordowano homoseksualistów, wiec nie widzę sensu tego "dnia milczenia" chyba tylko po to żeby przypomnieć niemieckie zbrodnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuje zaprosić niemieckiego naukowca i polityka profesora Helmuta Süssmuth, męża byłej prezydent Bundestagu, pania profesor Gesine Schwan i pana Bartoszewskiego. Oni pokazują już od dawna jak się zarządza zakazy mówienia, ostatnie doniesienie o tym w moim najnowszym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodziło mi o rozpoznawalne budowle (np. w Gdańsku była to fontanna Neptuna)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bogusławie, zapewne Pan nie wie, ale w Polsce nie ma ani jednego pomnika, który byłby bezpośrednio związany z homoseksualizmem. To tak gwoli wyjaśnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus po poprawkach ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobry tekst. I zwraca uwagę na poważny problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.