Facebook Google+ Twitter

A czy Ty żyjesz w społeczeństwie informacyjnym?

15 maja obchodzimy trzeci już Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W związku z tym w ośmiu polskich miastach odbywają się konferencje, seminaria i warsztaty. Ale czym właściwie jest społeczeństwo informacyjne?

15 maja 2009 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego / Fot. Pola Sikora, Katarzyna Kowalska

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się kiedyś z tym terminem, jednak niewiele osób potrafi go zdefiniować. Termin odstrasza abstrakcyjnością, choć określa coś zupełnie nam bliskiego, w czym większość z nas na co dzień żyje. Fachowo społeczeństwo informacyjne można określić jako zorientowane na gospodarkę informacjami, które stają się podstawowym towarem na rynku usług. Do ich pozyskiwania, przetwarzania i wymiany służą środki techniczne, wciąż rozwijane i usprawniane dla lepszej komunikacji.

Mówiąc prościej - społeczeństwo informacyjne to nic innego jak ludzie, chętnie korzystający z nowinek technologicznych oraz mający dostęp do Internetu i multimediów, do interesującej nas informacji. Chcę wiedzieć kiedy i gdzie przyjmuje lekarz rodzinny, w jakich godzinach otwarty jest sklep z narzędziami, o której godzinie mogę pójść do kosmetyczki? Wpisuję poszczególne hasła w wyszukiwarkę i znajduję to, czego mi potrzeba. Mało tego! Do lekarza mogę się zarejestrować, na stronie sklepu przejrzeć ofertę produktów, a kosmetyczka poleci mi zabiegi dostosowane do rodzaju skóry. To ideał, do którego sporo nam jeszcze brakuje. Ale nie oznacza to, że się nie staramy.

Celem strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce jest zwiększenie liczby osób wykorzystujących Internet – i to nie tylko dla rozrywki. Rządowy dokument zakłada między innymi, że do 2013 roku wszyscy będziemy mieli możliwość załatwienia podstawowych spraw urzędowych on-line. Wydaje się, że to niewiele, ale na dobry początek powinno wystarczyć. I właśnie w celu popularyzowania wiedzy o społeczeństwie informacyjnym i jego możliwościach Polska bierze udział w obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.
Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronie internetowej SDSI


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie. Nie żyje w społeczeństwie informacyjnym bo nie mogę zapłacić i ściągnąć filmu (choćby w paczkach .rarowych). Nie mogę też kupić mp3ek (są tylko zabezpieczone wma syfy). Dopóki nie będę tego mógł nie będzie normalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.