Facebook Google+ Twitter

A czy Ty żyjesz w społeczeństwie informacyjnym?

15 maja obchodzimy trzeci już Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. W związku z tym w ośmiu polskich miastach odbywają się konferencje, seminaria i warsztaty. Ale czym właściwie jest społeczeństwo informacyjne?

15 maja 2009 Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego / Fot. Pola Sikora, Katarzyna Kowalska

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się kiedyś z tym terminem, jednak niewiele osób potrafi go zdefiniować. Termin odstrasza abstrakcyjnością, choć określa coś zupełnie nam bliskiego, w czym większość z nas na co dzień żyje. Fachowo społeczeństwo informacyjne można określić jako zorientowane na gospodarkę informacjami, które stają się podstawowym towarem na rynku usług. Do ich pozyskiwania, przetwarzania i wymiany służą środki techniczne, wciąż rozwijane i usprawniane dla lepszej komunikacji.

Mówiąc prościej - społeczeństwo informacyjne to nic innego jak ludzie, chętnie korzystający z nowinek technologicznych oraz mający dostęp do Internetu i multimediów, do interesującej nas informacji. Chcę wiedzieć kiedy i gdzie przyjmuje lekarz rodzinny, w jakich godzinach otwarty jest sklep z narzędziami, o której godzinie mogę pójść do kosmetyczki? Wpisuję poszczególne hasła w wyszukiwarkę i znajduję to, czego mi potrzeba. Mało tego! Do lekarza mogę się zarejestrować, na stronie sklepu przejrzeć ofertę produktów, a kosmetyczka poleci mi zabiegi dostosowane do rodzaju skóry. To ideał, do którego sporo nam jeszcze brakuje. Ale nie oznacza to, że się nie staramy.

Celem strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce jest zwiększenie liczby osób wykorzystujących Internet – i to nie tylko dla rozrywki. Rządowy dokument zakłada między innymi, że do 2013 roku wszyscy będziemy mieli możliwość załatwienia podstawowych spraw urzędowych on-line. Wydaje się, że to niewiele, ale na dobry początek powinno wystarczyć. I właśnie w celu popularyzowania wiedzy o społeczeństwie informacyjnym i jego możliwościach Polska bierze udział w obchodach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.
Więcej informacji o akcji można uzyskać na stronie internetowej SDSI


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie. Nie żyje w społeczeństwie informacyjnym bo nie mogę zapłacić i ściągnąć filmu (choćby w paczkach .rarowych). Nie mogę też kupić mp3ek (są tylko zabezpieczone wma syfy). Dopóki nie będę tego mógł nie będzie normalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.