Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A gdyby tak uprościć zasady pisowni…

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Ostatnio prasa doniosła, że Aleksander Łukaszenka polecił opracowanie nowych zasad ortografii i interpunkcji języka białoruskiego.

Chińczycy, podejmując w latach 50. walkę z analfabetyzmem, uprościli pismo. Od sierpnia 2005 zmienione zasady pisowni obowiązują w Niemczech. Ostatnio prasa doniosła, że opracowanie nowych zasad ortografii i interpunkcji języka białoruskiego polecił Aleksandr Łukaszenka. A u nas?

Tu i ówdzie słyszy się głosy, że dobrze byłoby znacznie uprościć pisownię. No bo skoro wymowa "ó" i "u " jest identyczna, podobnie " rz" i "ż" , a także "ch" i "h" większość Polaków wymawia tak samo, to dlaczego nie ujednolicić? Zwłaszcza, że przemawiają za tym względy racjonalne – oszczędność czasu i pieniędzy. Czasem i zdrowia, tych, którzy z ortografią zmagają się bez najmniejszych efektów. Akcentuje się oszczędność na czasie zużywanym na uczenie się pisowni i zaglądanie do słownika ortograficznego. Oszczędność pieniędzy - tańsze książki (cieńsze bez "rz" i "ch" ) i koszty nauczania, mniej podręczników - mniej ćwiczeń.

O tym, że nauczanie polskiej ortografii jest syzyfową pracą, wiedzą najlepiej poloniści, którzy przeprowadzając dyktanda, za każdym razem łapią się za głowę. Za mistrza w dziedzinie ortografii uważam ucznia, który napisał: " Akcja powieści dzieje się w latach 6/10".

Wiadomo, że ortografia nie może być zupełnie stała i niezmienna. Język żyje i tym samym zmienia się. Pojawiają się wyrazy i konstrukcje, których przedtem nie było. Celem ustalania zasad ortograficznych powinno być ułatwianie, a nie utrudnianie pisania. Jednak pomysły wprowadzenia radykalnych zmian nasuwają mi na myśl utwór K. I. Gałczyńskiego „ Oszczędności zoologiczne”. http://galczynski.kulturalna.com/a-6646.html

Ustawa o języku polskim z 7 października 1999 r. nałożyła obowiązek ustalania zasad ortografii i interpunkcji na Radę Języka Polskiego, instytucję opiniodawczo - doradczą w sprawach używania naszego języka. Rada podjęła kilka uchwał, http://www.rjp.pl/?mod=uchwaly
w tym zmieniającą pisownię “nie” z imiesłowami, która, według mnie, nie jest zbyt jasna (w istocie nie wprowadza zmian) i bywa powodem sporego zamieszania.

A co Tobie najbardziej przeszkadza w polskiej pisowni?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto