Facebook Google+ Twitter

A jak antylopa, B jak bocian, H jak homoseksualizm

Fundacja Czarna Owca Pana Kota serdecznie zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 11 maja 2010 roku o godz. 18 w Jewish Community Centre (JCC Kraków) przy ulicy Miodowej 24.

Homoseksualne zachowania odnotowano u co najmniej 450 gatunków zwierząt. Temat jednopłciowych relacji między zwierzętami przez długi czas nie był traktowany poważnie przez naukowców. Być może dlatego że termin stworzony dla ludzi, nie przystaje do ich świata. Zwierząt nie obowiązują ludzkie kategorie kulturowe czy kryteria moralne. Żyją w swoim środowisku, nawiązując między sobą więzi w sposób naturalny i odwieczny. Wiele gatunków preferuje monogamię - łączą się w pary na długie lata, razem wychowują dzieci. Wiele z takich par to pary jednopłciowe.

Okazuje się że prawie jedna czwarta łabędzi czarnych to pary samców, które samiczki potrzebują jedynie w celach prokreacyjnych, potem zaś same wysiadują i wychowują małe. Pingwiny płci męskiej przeżywają razem całe życie, budując gniazdo, w którym próbują wysiadywać choćby i kamienie. Jednej z takich par, pracownicy ZOO w Central Parku zamiast kamienia podłożyli jajko. W ten sposób narodziła się Tango oraz słynna opowieść dla dzieci "Z Tango jest nas troje".

Delfiny - samce często kopulują z sobą nawzajem, zaś wśród szympansów bonobo ilość zachowań homoseksualnych znacznie przewyższa liczbę kontaktów heteroseksualnych. Przykładów można przytaczać znacznie więcej. Przyroda zaskakuje nas na każdym kroku.

Czy zatem wiedza o różnorodności form współżycia między zwierzętami podważa nasze przekonanie o tym, co jest naturalne? Czy wiedza o jednopłciowych związkach i relacjach zwierząt zmienia nasze poglądy a temat homoseksualizmu? Czy jakakolwiek analogia między ludźmi a innymi ssakami ubliża osobom homoseksualnym?

Odpowiedzi na te pytania oraz na wiele innych postaramy się wypracować w trakcie dyskusji, która będzie, mamy nadzieję, integralną częścią spotkania.

Spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Queerowy Maj. Program Festiwalu jest dostępny na www.queerowymaj.pl.

Fundacja Czarna Owca Pana Kota dziękuje Jewish Community Centre za użyczenie sali!

Serdecznie zapraszamy!

Informacja została pierwotnie opublikowana na stronie Fundacji: www.czarnaowca.org.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.