Facebook Google+ Twitter

A jednak można... Kilka słów o sporcie niepełnosprawnych

Oto szansa dla zawodników niepełnosprawnych! Zbliża się II bieg im. Kikolskiego w Łapach koło Białegostoku.

Tak niewiele jest imprez sportowych, w tym - biegowych, w których osoby niepełnosprawne traktowane są serio. Ja to wiem, gdyż od 20 lat uprawiam tę właśnie dyscyplinę sportu. Mimo iż jestem w dającej się odczuć mniejszości, i tak nie zrezygnuję z biegania o kulach. Ci, którzy uderzają w nas regulaminami, niech spróbują pokonać na kulach chociażby kilometr. W przeciągu tylu lat ktoś się pojawiał, zaraz potem znikał na zawsze. Dlaczego? Oto pytanie do Was...

Ja wiem, ile wysiłku trzeba włożyć w to, by za każdym razem dobiec do mety. O ile łatwiej się walczy z trasą, jeśli nie ma się przeciwko sobie ludzi dzierżących dumnie regulaminu, do którego ni jak nie przystajemy.

Czytaj też: Ewa Kaczmarczyk na handbike'u. Sport i niepełnosprawni - wywiad

Bieg w Łapach zapisał się na liście tych cyklicznych imprez sportowych, podczas których niepełnosprawni traktowani są jak prawdziwi sportowcy. Znalazło się tam miejsce nawet dla biegacza o kulach - i za to wam dziękuję z całego serca!

Z niecierpliwością czekam na udział w tegorocznym biegu, na który zapraszam wszystkich - nie tylko niepełnosprawnych; my nie dyskryminujemy, choć sami często jesteśmy właśnie tak traktowani.

Jest też bieg, który dawno już przyjął mnie takiego, jakim jestem... To półmaraton w Radzyminie, którego dyrektorem jest M. Jusiński. Tylko czy potrzeba aż "Cudu nad Wisłą", by człowiek poczuł, że żyje po coś, i że to jego bieganie na kulach ma sens, nawet jeśli odbiera ostatek sił...

Pozdrawiam - ostatni Mohikanin biegający o kulach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Danuta
  • Danuta
  • 18.04.2011 19:57

Definicja wg WHO "Osoba niepełnosprawna to osoba, u której istotne uszkodzenia i obniżenie sprawności funkcjonowania organizmu powodują uniemożliwienie, utrudnienie lub ograniczenie sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie, biorąc pod uwagę takie czynniki jak płeć, wiek oraz czynniki zewnętrzne. Nie ma tu czegoś takiego jak osoba z niepełnosprawnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zwykłem wchodzić w dyskusję z kimś, kogo twarzy nie widzę, kogo nie znam. Nie bardzo natomiast wiem o co tobie chodzi. Moim celem nie jest stwarzanie doskonałej regułki na niepełnosprawność, dopatrywanie się kto w jakie "widełki" się łapie. Apropo z mojego orzeczenia o np. jasno wynika, że wymagam stałej opieki os. opiekuna, itd. a mimo to od 20-lat jestem na trasach biegowych i pokonuję każdego roku setki km. biegając na kulach, wbrew medycynie, lekarzom, logice, fizyce i zdrowemu rozsądkowi. Nie jestem lekarzem orzecznikiem, a sportowcem niepełnosprawnym jednym z nielicznych biegaczy o kulach, który walczy z absurdami i niesprawiedliwością, poprzez to co robię, mając do dyspozycji parę kul i oręż w postaci słów i całą masę ludzi pozytywnie nastawionych do mnie i do tego co robię. Może pobiegniemy gdzieś razem poznamy się bliżej wówczas wysłucham twoich uwag i argumentów wyrwanych jak sądzę z kontekstu. Z poważaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Niepełnosprawny
  • Niepełnosprawny
  • 18.04.2011 19:02

Pan myli pojęcia osób z niepełnosprawnością z osobami niepełnosprawnymi.

Osoby z niepełnosprawnością (bez ręki czy nogi, jeżdżące na wozku ale sami), to te, które co prawda są niesprawne, ale są samodzielne w życiu.

Osoby niepełnosprawne to te, które wymagają stałej opieki i trzeba koło nich wszystko zrobić. Nigdy nie widziałem, aby całkowiecie sparaliżowana osoba biegała w maratonie, a Pan widział? Jeśli tak to gdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.