Facebook Google+ Twitter

A jednak to jeszcze nie koniec akcji RPO!

Rzecznik Praw Obywatelskich zrobił nam miłą niespodziankę. Jeszcze przez miesiąc można zgłaszać informacje o lokalach wyborczych nieprzystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

 / Fot. PAPO akcji "Dostosowujemy lokale wyborcze" pisaliśmy już na łamach Wiadomościach24.pl (spójrz linki na końcu tekstu). Skończył się marzec, a wraz z nim pierwszy etap akcji. A tu nagle okazało się, że dr Janusz Kochanowski postanowił przedłużyć czas wysyłania zgłoszeń. Niemniej, półmetek to dobry moment do pewnych podsumowań. Postanowiłam zatem sprawdzić, jak poszczególne miasta zamierzają odnieść się do propozycji Rzecznika i jakie przygotowanie zostaną poczynione w celu ułatwienia głosowania osobom niepełnosprawnym. Dziś przyjrzyjmy się czterem miastom: Krakowowi, Gdańskowi, Łodzi i Zielonej Górze.

Kraków - miasto jeszcze niedostosowane


Zacznijmy od dawnej stolicy Polski, która w statystykach sprzed dwóch lat wypada wręcz dramatycznie. Przystosowanych lokali było zaledwie niecałe 12 proc., podczas gdy średnia krajowa wynosiła 21,5 proc. Postanowiłam zatem dowiedzieć się, jak w tym roku będzie wyglądała sytuacja i czy Kraków znów zamierza wystawić sobie niepochlebną cenzurkę.

Andrzej Tarko, Urzędnik Wyborczy w Krakowie, zapewnia:
- W wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na 7 czerwca 2009 odsetek lokali przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych będzie wynosił 21 proc., co stanowi 9-procentowy wzrost w stosunku do wyborów parlamentarnych z roku 2007. Większość lokali wyborczych zlokalizowanych jest w placówkach oświatowych, gdzie sukcesywnie, w miarę posiadanych środków, usuwane są bariery architektoniczne, a wejścia do tych obiektów są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Znamy problem i w związku z tym również na przyszłoroczne wybory samorządowe planujemy przygotowanie większej liczby odpowiednich lokali.

No dobrze, ale kto zajmuje się całą sprawą i kogo ewentualnie należałoby winić za niewystarczające przygotowania? Otóż odpowiedzialność ponosi prezydent Krakowa, w którego to gestii leży przygotowanie lokali. Jego działania opierają się na wydawaniu dyspozycji oraz na koordynowaniu prac pełnomocnika prezydenta miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych oraz Urzędnika Wyborczego. Prowadzone prace uwzględniają postulaty rzecznika, a nawet je rozszerzają. Planuje się bowiem wprowadzenie nowych rozwiązań, które mają dodatkowo ułatwić osobom niepełnosprawnych uczestnictwo w wyborach. Andrzej Tarko wylicza wśród nich m.in.: bezpłatny dojazd do lokali (organizowany przy pomocy harcerzy i wolontariuszy), ułatwienia w przepisaniu się z okręgu z lokalem niedostosowanym do innego, spełniającego ten wymóg, czy stosowanie specjalnych, niskich urn. O efektach przekonamy się w czerwcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Po prostu nie udało mi się uzyskać informacji ze Szczecina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2009 21:34

Dostosowanie do potrzeb .... ok pod warunkiem że do wszystkich w tym i niewidomych (karty wyborcze z językiem Braila) głuchoniemych (w komisji osoba z umiejętnością posługiwania się językiem migowym) inaczej to będzie tylko drogi absurd i dyskryminacja jednych niepełnosprawnych a ułatwienia dla innych.

Szkoda tylko że autorka gani prawie wszystkich a o miastach z którymi się identyfikuje ani słowa czyżby tam było tak idealnie ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.