Facebook Google+ Twitter

A może filozofia?

Uczelnie wyższe kuszą studentów atrakcyjnymi kierunkami, których z roku na rok jest coraz więcej. Wielu maturzystów wybiera filozofię - najstarszą naukę. Co świadczy o fenomenie tego "niepraktycznego" kierunku?

Filozofia - terminu tego użył pierwszy raz najprawdopodobniej Pitagoras w VI wieku p.n.e.
W tamtych czasach filozofia znaczyła dosłowne - "umiłowanie mądrości". Dziś oznacza sposób myślenia, zajmuje się odpowiedzią na pytania dotyczące otaczającego świata oraz tego wszystkiego czego nie widać dosłownie - sensu bytu, moralności, prawdy. Okazuje się, że mimo swej skomplikowanej charakterystyki oraz rozbudowanemu zasobowi dziedzin wchodzących w jej skład, studenci coraz częściej wybierają ten kierunek.

- Filozofia to nauka elitarna, myślę, że jest dość prestiżowym zawodem, jeśli tylko można nazwać to zawodem - mówi Łukasz, student filozofii na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. No właśnie. Czy filozofia jest zawodem? Osobiście nigdy nie spotkałem się jeszcze ze stanowiskiem pracowniczym o nazwie "filozof". Jakie są jednak korzyści jej studiowania?

Mnogość dziedzin jakimi zajmuje się filozofia, jest atutem tego kierunku. Student dzięki takim studiom uzyskuje wiedzę z zakresu nauk społecznych oraz różnorodnych dziedzin szeroko pojętej kultury - języka, sztuki, religii, polityki, nauki a nawet techniki. Z pewnością ważna jest też wiedza z zakresu komunikacji społecznej, która pozwala na aktywność zawodową w różnych dziedzinach życia. Absolwenci filozofii mogą znaleźć zatrudnienie w środkach masowego przekazu, wydawnictwach, w urzędach państwowych, w organizacjach politycznych oraz w instytucjach samorządowych. Studia filozoficzne pozwalają także na zdobycie wiedzy dydaktyczno-pedagogicznej, uprawniającej do nauczania filozofii oraz etyki.

Studia filozoficzne dostarczają nie tylko różnorodnej wiedzy teoretycznej, ale także ćwiczą praktyczne umiejętności przydatne m.in w życiu zawodowym. Mogą ukształtować podstawy światopoglądowe a przez to są pomocne w odnajdowaniu odpowiedzi na wiele pytań, nie tylko tych abstrakcyjnych i teoretycznych.

Umiejętnością praktyczną, którą można nabyć na takich studiach jest erystyka (sztuka prowadzenie sporów). Z pewnością można też zagłębić się w pojmowanie kwestii moralności i etyki - a to przecież przydaje się nie tylko w pracy zawodowej.

Wbrew obiegowym opiniom, umiejętności, które nabywa się podczas studiów filozoficznych są przez wielu pracodawców uznawane za wyjątkowo przydatne. Filozofowie mogą znaleźć zatrudnienie w środkach masowego przekazu, wydawnictwach, w urzędach państwowych, w organizacjach politycznych, instytucjach samorządowych, agencjach PR, firmach doradczych i szkoleniowych, a także w szkołach.

Filozofia to specyficzna wiedza i postawa wobec otaczającego świata. Taka wszechstronność połączona z odrobiną szczęścia oraz dobrze określonymi celami na przyszłość, może przynieść sukcesy, czego przykładem jest wielu dziennikarzy, polityków czy też biznesmenów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.