Facebook Google+ Twitter

A może jednak: Tenacious D - "Rize of the fenix"

"A może jednak" to cykl artykułów poświęconych mało znanym w Polsce oraz często niedocenianym płytom i wykonawcom. Celem tych materiałów jest wspieranie dobrej muzyki, której mimo niekoniecznie wielkiej popularności, również warto słuchać.

Okładka płyty / Fot. Tenacious DBył czas w którym Pan Jack Black znany mi był wyłącznie jako aktor. Dopiero później dotarło do mnie, że jest on również świetnym wokalistą rockowym i gitarzystą potrafiącym za pomocą zespołu muzycznego stworzyć niezły kabaret. Mowa tutaj oczywiście o grupie Tenacious D, czyli jednej z najbardziej lubianych formacji grających rock na luzie.

Tenacious D jest z założenia trochę dziwnym zespołem rockowym. Filarami grupy są Jack Black (gitara rytmiczna i wokal prowadzący) oraz Kyle Gass (gitara prowadząca i wokal). Na samym początku grali tylko we dwóch na gitarach, wyłącznie akustycznych. Dopiero przy pracy nad pierwszą płytą („Tenacious D” z 2001 r.) Jack i Kyle zaczęli korzystać z pomocy perkusisty, basisty, klawiszowa i gitarzysty elektrycznego.

Gatunek muzyki grany przez Tenacious D często określa się jako comedy rock. Na poszczególnych albumach pojawiają się również klimaty folkowe, bluesowe i metalowe. Cechą charakterystyczną tego zespołu jest również wciskanie między piosenki mniej lub bardziej śmiesznych „skitów”, czyli krótkich numerów mówionych. W pewnym sensie przypomina to strukturę występu kabaretowego, w którym między poszczególnymi skeczami artyści śpiewają piosenki. Tenacious D stosuje dokładnie odwrotne zabiegi wplatając momentami elementy rockowej opery (np. w piosence "Beelzeboss" z albumu „The pick of destiny” wydanego w 2006 r.).

Tytuł płyty „Rize of the fenix” podkreśla atmosferę wielkiego powrotu Tenacious D z nowym, premierowym materiałem po 6 latach milczenia. Tuż przed ukazaniem się albumu w sklepach, w Internecie pojawił się 6- minutowy filmik (zatytułowany „To be the best”) będący fabularyzowaną zapowiedzią albumu– kolejny przykład aktorskiego charakteru zespołu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.