Facebook Google+ Twitter

A może szachy?

Zbliża się nowy rok szkolny. Pewnie będziemy się zastanawiać jak pożytecznie zagospodarować dzieciom ich czas wolny, może też sami będziemy chcieli znaleźć dla siebie ciekawe hobby? Przyjrzyjmy się szachom - sport nie drogi a bardzo pożytec

Szachy – a co to takiego?


Szachy to nie tylko "jakaś tam gra", ale szachy wykształcają w człowieku wiele potrzebnych umiejętności. Po pierwsze – doskonalą logiczne myślenie. Każdy ruch pociąga za sobą określone konsekwencje dla grającego. Zastanawiając się nad wyborem posunięcia, gracz musi logicznie go przemyśleć: "jeżeli ja teraz zagram tak, to mój przeciwnik, widząc czym zagrażam, na pewno zagra tak... Czy to mi się opłaci? ".

fot. MWMEDIA Drugą umiejętnością jest spójne działanie. Ruchy graczy obejmują całą szachownicę. Często początkujący zawodnicy patrzą tylko w ten fragment szachownicy, na którym przeprowadzają atak – zapominając o należytym zabezpieczeniu obrony przez co przegrywają. Poza tym, między figurami szachowymi zachodzą pewne relacje – jednym posunięciem można zneutralizować atak przeciwnika lub samemu stworzyć sobie szansę na wygraną wykorzystując słabe ustawienie przeciwnika.

Często próbując działać spójnie, zwłaszcza początkujący, zakładają, że skoro jakaś figura jest pod biciem, to przeciwnik ją na pewno zabije. Tymczasem, w odróżnieniu od warcabów w szachach nie ma zasady "za niebicie tracisz życie", co czyni je bardziej skomplikowanymi i sprawia, że wykształcają umiejętność racjonalnego planowania i budowania spójnej strategii.

Konieczna jest w szachach chłodna kalkulacja, ale także odwaga, bo czasem właśnie zaskakujące zagrania prowadzą do sukcesu w partii. Królewska gra jest też w końcu prawdziwą szkołą cierpliwości, pracowitości i konsekwencji. Najlepsi szachiści nierzadko na swój sukces pracują po kilkanaście lat.

Jak i kiedy zacząć?

Turnieje szachowe szybko wciągają i integrują dzieci i młodzież, fot. D.M. archiwum
Gra w szachy jest specyficznym rodzajem sportu, ponieważ może bawić się w nią właściwie każdy. Nie jest powiedziane, że jeżeli ktoś zacznie grać dopiero jako dorosły, to niczego już nie osiągnie. Osoba dorosła może poznać podstawowe zasady i posunięcia figur na przykład w internecie (linki pod artykułem). Niemniej jednak, zawodnicy z najwyższymi kategoriami szachowymi zaczynali zwykle jako dzieci.

A jaki jest najodpowiedniejszy wiek dla dziecka? Niektórzy twierdzą, że już trzy- czy czterolatka można z powodzeniem uczyć gry, inni uważają, że najlepiej zaczynać gdy pociecha jest już w wieku szkolnym.

Na początek najlepiej by dziecko poznało podstawowe ruchy figur od osób mu znanych i najbliższych (dziadek, tata, starszy kuzyn), bo wtedy najłatwiej da się wciągnąć w nowe zainteresowanie. Można również zapisać je do przedszkola lub szkoły podstawowej oferującej, w ramach zajęć, szkółkę szachową – ostatnio coraz więcej placówek wprowadza taką formę aktywności. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych szachistów, którzy potrafią wypatrzeć talenty.

Gdy już dziecko (lub osoba dorosła) zna podstawowe zasady gry w szachy, można zgłosić je do klubu szachowego, który oferuje szkolenie początkującym szachistom (wykaz klubów szachowych można znaleźć na stronach odpowiedniego Okręgowego Związku Szachowego, do których kontakt jest dostępny w Polskich Związku Szachowym).

Osobiście polecam, na początek, mniejsze kluby szachowe, gdyż w takim klubie jest się mniej anonimowym, a właściwie każdy z członków angażuje się we wtajemniczanie nowej osoby w tajniki gry, co daje jej szanse na szybki rozwój.

A ile to kosztuje?


Mimo, że szachy uchodzą za elitarny sport, to koszty jego uprawiania nie są wcale wysokie. Graczowi potrzebna jest na początek szachownica (wydatek około 30-40 zł) i dobre chęci. Można się również zaopatrzyć w książkę z podstawowym kursem (cena około 20zł . Szkółka szachowa, czy to w przedszkolu czy w szkole, to wydatek nie przekraczający kilkunastu złotych miesięcznie. Gdy już staniemy się na tyle zaawansowani, że przyjmie nas klub, to zapłacimy składkę w wysokości ok. kilku złotych miesięcznie (w bardziej elitarnych klubach składka taka wynosi do 20-30 zł na miesiąc).

Po pewnym czasie zaczniemy grać w turniejach szachowych. Turnieje dla dzieci i amatorów (tudzież początkujących) są w większości dofinansowywane ze Związku Szachowego i wpisowe do nich jest symboliczne lub nie ma go wcale. Nieco większe pieniądze zaczynają wchodzić w grę, kiedy startujemy w turnieju o kategorię szachową – każdą naszą partię trzeba, posunięcie po posunięciu, zapisywać, na co mamy większy limit czasu.

Latem często organizowane są obozy szachowe dla dzieci, jednak ich koszt nie jest wyższy od ceny zwykłej kolonii wakacyjnej, a zawsze można starać się o dofinansowanie wyjazdu, nie tylko z zakładu pracy, lecz również z klubu szachowego lub Związku Szachowego.

Na co zwrócić szczególną uwagę?


Szachy to jednak bardzo twarda szkoła. Tutaj każdy najmniejszy błąd może być bezwzględnie wykorzystany. Szczególnie w pierwszych turniejach, w jakich będziemy emy brać udział (zwłaszcza dotyczy to dzieci). Jest bardzo ważne w rozwoju szachowym dziecka, by na kilku pierwszych turniejach była obecna, przez cały czas, osoba dziecku najbliższa. Osoba, do której dziecko po przegranej partii będzie mogło przybiec i się wypłakać, która pogłaszcze i doda otuchy, da jakiegoś batonika na otarcie łez...

Widok zapłakanego dziecka jest częsty na turniejach dziecięcych – tak zaczynało wielu dobrych szachistów. Jeśli jednak młody człowiek będziemy miał kogoś, kto pocieszy to szybko zapomni o pierwszych porażkach, w przeciwnym razie – może się załamać i już nigdy nie wrócić do gry.

Zatem chcąc rozbudzić w dziecku zamiłowanie do szachów, musimy mieć dla niego bardzo dużo czasu (turniej trwa zazwyczaj 5-6 godzin) – przynajmniej na początek, dopóki nie zaprzyjaźni się z innymi dziećmi, uprawiającymi ten sport.

PRZYDATNE STRONY:
Podstawowy kurs gry w szachy w Internecie
Strona Polskiego Związku Szachowego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Artykuł o szachach i dzieciach , spodobał mi się tak , że postanowiłem zabrać głos:)
Szachy mogą rozwiązywać problemy czasami wydające się nierozwiązywalne z punktu widzenia rodziców , czy nauczycieli. Szachy mogą rozwiązywać problemy czasami wydające się nierozwiązywalne z punktu widzenia rodziców , czy nauczycieli.W dobie bezradności szkoły , rodziców wobec kultury ulicznej szachy uczą porządku , kultury , samorefleksji i zwykłego współżycia. Jestem nauczycielem i instruktorem szachów w UKS-sie w Jastrzębiu Zdroju woj. śląkie , z praktyki wiem ,że czasami młodsza siostra ze starszym bratem nie potrafią nawiązać kontaktu , róznica wieku IV klasa , I klasa (razem uczestniczą w moich zajęciach, wtedy poprosiłem brata by uczył grać w szachy młodszą siostrę, ciekawie jest gdy młodsza siostra nauczona przez brata podstawowych posunięć wygrywa turniej dla 6-7 letnich dziewczynek. Brat jest dumny , rodzice zadowoleni , a instruktor czeka na jeszcze młodsze pociechy:) Nic nowego w temacie , do sukcesu prowadzą rózne drogi , pomimo że jestem zapalonym szachistą , wychowawcą dzieci i młodzieży zakończe tym, szachy są tylko środkiem do celu ale odpowiednio wcześnie zaszczepione gwarantują sukces:) Nie tylko sportowy
pozdrowienia dla wszystkich pozytywnie zakręconych szachistów:)
Krzysztof Mrozek - Jastrzębie Zdrój

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł !! Szachy to gra dla wszystkich. Sam lubię grać w szachy i uważam, że taki sposób spędzania czasu jest szczególnie dobry na długie jesienne wieczory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.