Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3293 miejsce

A może tak "Dialog zamiast kar"?

No właśnie, na czym polega dialog i dlaczego warto go stosować zamiast kar? Najnowsza książka Zofii Aleksandry Żuczkowskiej inspiruje rodziców do poprawienia jakości ze swoimi dziećmi - a co najważniejsze, czyni to skutecznie.

Okładka książki / Fot. Beata GumiennaZofia Aleksandra Żuczkowska w "Dialogu zamiast kar" wprowadza wiele prostych, zrozumiałych pojęć, jak na przykład: Język Żyrafy i Język Szakala - którymi posługujemy się na co dzień w relacjach z bliskimi. Język Żyrafy to Język Serca, który oparty jest na rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć i potrzeb. Dzięki niemu relacje międzyludzkie okazują się łatwiejsze i przyjemniejsze. Lepiej jest powiedzieć Posprzątajmy razem zabawki, zanim obejrzysz dobranockę (Język Żyrafy), niż Nie będzie dobranocki, jeśli nie posprzątasz zabawek (Język Szakala). Język Szakala to atakowanie i krytyka, narzucanie swojej woli. Nie ma on nic wspólnego ze słuchaniem drugiej osoby, co tym samym niszczy kontakt. Zdanie w Języku Szakala: Nie denerwuj mnie! Wyjdź z pokoju, kiedy się złościsz! w Języku Żyrafy wygląda tak: To cię bardzo rozgniewało i trudno ci sobie z tym poradzić. Jeśli uświadomimy sobie, w jakim języku zwracamy się do siebie czy swoich dzieci i zechcemy polepszyć te relacje, wskazówka ta okaże się bardzo pomocna i owocna.

Treść książki / Fot. Beata GumiennaBędąc rodzicem marzymy o dobrym kontakcie ze swoim dzieckiem, o tym aby nas szanowało, słuchało, zwierzało się z tego, co je spotyka. Nie jesteśmy świadomi, że choć bardzo się staramy, często powielamy zachowania naszych rodziców. Rozwiązań szukamy w książkach, często jednak zapał szybko mija, bo albo napisane są trudnym do zrozumienia językiem, albo po prostu nic nie wnoszą.

"Dialog zamiast kar" jest czymś więcej niż książką, jest rozmową z doświadczoną osobą, która na swoim przykładzie tłumaczy błędy dorosłych. Nie mówi: słuchajcie swoich dzieci, lecz daje konkretne wskazówki: niech twoja rozmowa z dzieckiem będzie jak 1 (ty) do 5 (dziecko) – daj mu szansę się wypowiedzieć, nagraj waszą rozmowę i policz ile ty słów wypowiedziałeś, a ile dziecko. "Jeśli mówisz dużo, to znak, że i twoja potrzeba kontaktu, bycia wysłuchanym i widzianym jest ogromna i nie wiesz, jak ją zaspokoić w relacjach z dorosłymi. Może zdarzyć się, że w osamotnieniu i desperacji zalewasz dziecko potokiem słów, nie słysząc i nie rozumiejąc, co ono ma do powiedzenia. A to właśnie ono potrzebuje przestrzeni do wyrażenia siebie i potwierdzenia, że jest widziane i słyszane".

Bez wątpienia to jedna z najlepszych książek wychowawczych, z jakimi miałam przyjemność się zetknąć. Polecam ją szczególnie rodzicom, pedagogom i psychologom, opiekunkom dziecięcym, a także tym, którzy potrzebują poprawić swoje relacje z bliskimi.

Zofia Aleksandra Żuczkowska
"Dialog zamiast kar"
Wydawnictwo MiND 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.