Facebook Google+ Twitter

A mury dzielą, dzielą, dzielą Ukrainę

Ołeksandr Irwaneć w 2002 r.,przedstawił swoją proroczą wizję losów Ukrainy, której część zachodnia będzie dążyć do współpracy z resztą Europy, a wschodnia do aliansu z Rosją.

Burleska - Bałagan - Bufonada

Riwne/Rowno. Fot. Sprószyński i S-kaPod koniec października do Warszawy przyjechał na promocję swojej książki Ołeksandr Irwaneć, jeden z najpopularniejszych, współczesnych pisarzy ukraińskich. Wraz z Wiktorem Neborakiem i Jurijem Andruchowyczem, w 1985 r. założyli grupę literacką Bu-Ba-Bu (Burleska – Bałagan - Bufonada). Podstawą „bubabizmu” była ironia, parodia, gra słów i powszechna drwina z szarej, sowieckiej rzeczywistości. Stałym elementem ich zwariowanego programu były barwne, „karnawałowe” marsze po ulicach Lwowa, przepełnione muzyką i dźwiękami niezidentyfikowanego pochodzenia. Mieli wtedy 24-25 lat, a dziś prawie drugie tyle. Co robią ci szaleni panowie po czterdziestce? Neborak podobno uczy literatury, a jego koledzy piszą, piszą i zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Póki co, znany szerszemu gronu czytelników był tylko Andruchowycz, ale teraz przyszłą kolej na Irvańca.

A mury rosną, rosną, rosną

Ołeksandr Irwaneć dotąd był nam znany jako autor mniejszych form literackich. Pod koniec września tego roku ukazała się wreszcie pierwsza, tłumaczona na język polski powieść. „Riwne/ Rowno” to ironiczno-satyryczny majstersztyk z gatunku political fiction. Historia rozpoczyna się na Ukrainie „siedemnastego września dwa tysiące... ego roku”, co od razu nasuwa nam skojarzenie z datą wejścia wojsk sowieckich na tereny II RP.

Pięć lat wcześniej nastąpił podział kraju, a granicę wyznaczono w środku miasta, które podzielono na zachodnie Riwne i wschodnie Rowno. W pierwszej części stacjonują wojska NATO, a druga żyje według czasu moskiewskiego, panuje w niej cenzura, mówi się surżykiem (mieszanka rosyjskiego i ukraińskiego, z którą obrońcy czystości języka prowadzą dziś ciężkie boje na Ukrainie, uważając za symbol ekspansji Rosji i sowietyzacji ). Wschód od Zachodu oddzielono murem.

Mój dom murem podzielony

Główny bohater, pisarz Szlojoma Ecirwan (anagram od Irwanec), pamiętną noc w czasie której nastąpił podział, spędził u kolegi na drugim końcu miasta. Kiedy się obudził następnego dnia, okazało się, że nie może przedostać się na drugą stronę, gdzie została cała jego rodzina. Szybko stanął mur, który miał już na zawsze podzielić miasto. Przejazd ze wschodu na zachód był „wolny i praktycznie nieograniczony”, ale tylko dla władz, które chętnie korzystały z tej możliwości pod byle pretekstem. Trwonili wtedy przyznane im diety, szastali pieniędzmi w tanich supermarketach, kupowali ubrania i perfumy, korzystali z miejscowych rozrywek. Do Riwnego przybywały także rzesze zachodnich turystów, którym oferowano wycieczki od muru berlińskiego do riweńskiego.

Nasz bohater dopiero po pięciu latach dostał pozwolenie, aby odwiedzić rodzinę. Mógł to zrobić właśnie 17 września, między godziną 10 a 19. Tego dnia od rana wszystko szło mu nie tak jak powinno. Zaspał, zapomniał o premierze przedstawienia, a wszystko przez zbyt długie i intensywne pijaństwo dnia poprzedniego. Kiedy wybiegał spóźniony z domu, w skrzynce znalazł kopertę, w której znajdowało się niezbyt przyjazne zaproszenie do Rowna, wydane przez tamtejsze władze. W pierwszej chwili wcale się z tego nie ucieszył, miał przecież masę spraw do załatwienia i problemów, włącznie z tym, że opuściła go jego kobieta, Oksana (co ciekawe, tak ma na imię żona Irwańca). Szybko jednak zrozumiał, że musi i chce zobaczyć rodzinę, od której nie miał prawie żadnych wieści. Jednak o tym co go spotkało w Rownem, musicie już przeczytać sami.

Ołeksandr Irwaneć
"Riwne/Rowno"
Wydawnictwo "Prószyński i S-ka"
Liczba stron: 160
Cena detaliczna: 24 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jestem studentką II roku ukrainistyki ;)
Dziękuje za pozytywne komentarze, ale z drżącym sercem czekam na wskazanie błędów i rady, co zrobić, aby moje teksty były lepsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.