Facebook Google+ Twitter

A reszta jest mgławicą... Oto Menzel 2

Menzel 2 - obiekt będący mgławicą planetarną, jednakowoż różny od pierwotnej klasyfikacji. Znaczenie etymologiczne wynika z mylnego przeświadczenia dawniejszych badaczy, którzy uznawali podobnego kształtu obiekty za planety.

PK 329-02.2 (Menzel 2, Mz 2) - mgławica planetarna w gwiazdozbiorze Węgielnicy; odkryta przez Donalda Menzela w 1922r. / Fot. ESA/NASA/HHT/Serge MeunierPrezentowana mgławica planetarna o katalogowej nazwie PK 329-02.2, znajduje się w konstelacji Węgielnicy (niebo południowe). Czasami używa się także określeń Menzel 2 lub Mz 2, które upamiętniają amerykańskiego astronoma Donalda Menzela; odkrył obiekt w 1922 roku.

Gdy gwiazdy o masie podobnej do Słońca znajdą się na końcowych etapach życia, odrzucają swoje zewnętrzne warstwy, które zaczynają jawić się jako świecące chmury gazu, nazywane mgławicami planetarnymi. Wyrzut masy wypalającej się gwiazdy jest nieregularny i niesymetryczny, za czym mgławice planetarne mogą posiadać bardzo złożone kształty. W przypadku Menzel 2 mgławica tworzy meandryczny niebieski obłok, idealnie układający się z dwiema gwiazdami w centrum.

W 1999 roku astronomowie odkryli, że gwiazda z prawej strony, w rzeczywistości jest gwiazdą centralną mgławicy, a druga będąca niżej po lewej to prawdopodobnie jej prawdziwy fizyczny towarzysz. Przez dziesiątki tysięcy lat gwiezdne jądro będzie spowite w widowiskowych chmurach gazu, a następnie w ciągu kilku tysięcy lat, gaz rozwieje się w otchłaniach Wszechświata.

Zawiła struktura Menzel 2 podobna jest ostatniemu pożegnaniu, nim gwiazda osiągnie swój ostateczny etap i uda się na spoczynek w postaci białego karła. Wersja tego obrazu została dołączona do zbiorów prac wytypowanych w konkursie Hubble's Hidden Treasures (z ang. Ukryte Skarby Hubble’a); opracowane przez uczestnika Serge'a Meuniera.

źródło: ESA G+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.