Facebook Google+ Twitter

A święta tuż-tuż

Polskie Boże Narodzenie pachnie świerkiem, świecą, różnorodnymi potrawami. Mami światłami, kolorem i mistyką. Przyciąga ciepłem rodzinnego domu, opłatkiem i muzyką. Charakteryzuje się niezwykłą obrzędowością: prastarą i nową.

Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęło się w IV w. wraz z wprowadzeniem do kalendarza, świąt chrześcijańskich. Za sprawą edyktów Konstantyna Wielkiego bardzo szybko rozpowszechniło się wśród chrześcijan.

Świąteczny gość- ustrojone choinka / Fot. B. WieczorekNa przestrzeni wieków obrosło różnorodnymi zwyczajami, obrzędami, nabierało coraz większego znaczenia w dziejach, zwłaszcza Polski. I choć obyczaje często mają pogańskie korzenie, są ściśle związane z obchodami chrześcijańskimi. Jak wszystkie dziedziny kultury zmieniały się w czasie, znikały, rodziły się nowe, to polskie Boże Narodzenie nadal posiada wiele elementów tradycyjnych o bardzo starym pochodzeniu. Wiąże się to z faktem, że w naszym społeczeństwie wzrasta zainteresowanie swoim pochodzeniem, korzeniami i tradycją rodzinną. Na szczególny charakter tych świąt ma wpływ Kościół i nasze narodowe cechy a o ich wyjątkowości stanowią poszczególne elementy.

Jednym z nich jest.... adwent


Współcześnie zanikający obyczaj. Zgodnie z dawną tradycją jest to czas bez hucznych imprez, wewnętrznego wyciszenia. Starym zwyczajem w adwencie buduje się szopki bożonarodzeniowe, przedstawiające sceny z życia narodzin Dzieciątka i Jego otoczenia: zwierzęta, pastuszkowie, Maryja i Józef, władców ze Wschodu. Zwyczaj ten coraz bardziej się rozpowszechnia. Znajdują one swoje miejsce nie tylko w kościołach ale i w domach. Świece to ważny element świątecznego stołu. / Fot. M. Wieczorek

Choinka...


Obyczaj jej przystrajania upowszechnił się w Europie w XVIII w. Do Polski przybył z Niemiec, gdzie choinki ubierano już w XVI stuleciu. Prawdopodobnie najstarszym dowodem praktykowania tego zwyczaju jest szesnastowieczna rycina Łukasza Cranacha przedstawiająca przyozdobioną choinkę. Choinka - w wielu kulturach drzewo iglaste jest symbolem życia, odradzania się. Również ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę. Umieszczana na szczycie drzewka gwiazda symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wskazywała pasterzom szopę w której narodził się Jezus, oświetlenie to Chrystus, który przyszedł na świat jako"światło dla pogan". Papierowe łańcuchy uważano swego czasu "jako okowy zniewolenia politycznego", np: w okresie rozbiorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Isa, pięknie dziękuję i życzę Ci lepszego 2009 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.12.2008 12:18

Szczęścia, co radość daje, miłości, co niesie pokój, zdrowia, co rodzi wytrwałość, wiary, co nadzieje prowadzi, dni wypełnionych do końca, nowych wschodów słońca i niech więcej takich rzeczy Nowy Rok Ci użyczy... :-) Isa S.link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isunia, pięknie dziękuję. Ja też Ci życzę Zdrowych, Radosnych i Rodzinnych Świąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.12.2008 19:13

+ ... pięknie tu :-)... Zdrowych, Wesołych Świąt i autorce i wszystkim komentującym ... :) Isa S.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu mieszkasz w pięknym kraju, byłam tam kilkakrotnie.Ale ja wolę mieszkać tu, bo właśnie brakowałoby mi tego co nasze. Choćby opłatka , karpia itd. , ale taki los, rzuca nas w różne strony.
Ja życzę Tobie i Twoim najbliższym spełnienia małych i dużych marzeń, zdrowia i wszelkiej pomyślności, radości z bycia tam gdzie jesteś. Serdeczne uściski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, bardzo mi ciepło się na sercu zrobiło, bo właściwie już podzieliłaś się ze mną opłatkiem, tzn kładę ten od Ciebie , wirualny na tacę, poczeka do Wili, gorąco dziękuję.
Jetem "trochę" tradycjonalistką. Może nawet specjalnie podkreślam tradycję. Moje dzieci są już przesiąknięte bardzo międzynarodowym nastawieniem. Na dodatek w ogóle nie jadają ryb. TU w CH w wigilę jada się....... fondu z mięsa. albo jada cię jagnięcinę. Karpia muszę zamówić w miasteczku obok 10 km dalej. Przyznam się szczerze, że nie każdej Wigili jest u nas karp, czasem jest to inna ryba. Tego roku zaprosiłam 3 osoby, które akurat , niespodziewanie będą same w tym czasie. Nie , nie zakładam Klubu samotnych. ;) tak zapytała mnie trzecia zaproszona osoba. Ale ja się cieszę ogromnie. Wpadłam od razu w szał przygotowań. Życzę Tobie wszelkich łask Bożych, a przede wszystkim zdrowia, także wszystkim , którzy tu zajrzeli. święta te to właśnie piękna tradycja, solidarność i seredczność.
Basia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marysiu, czuję się bardzo zażenowana Twoimi miłymi słowami i bardzo się cieszę, że mnie tak cieplutko odbierasz.
Ja Tobie i Twoim bliskim przesyłam też serdeczne życzenia.
"Jak obyczaj każe stary. według przodków naszej wiary, Pragnę złożyć Ci życzenia
W dniu Bożego Narodzenia
Niech ta gwiazdka betlejemska, co przyświeca nam o zmroku.
Doprowadzi Was do szczęścia w Nowym roku"
Życzę Ci pogody ducha, spełnienia wielkich i małych marzeń!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja Droga Koleżanko, nie darowałabym sobie, żeby przed wyjazdem nie wstąpić do Ciebie z najserdeczniejszymi życzeniami. Posiadasz niesamowitą umiejętność jednoczenia ludzi. Dziekuję Ci, że tu jesteś. Tak trudno jest dzisiaj integrować ludzi, zdecydowanie częściej udaje się ich dzielić między sobą.
Dlatego specjalnie na Twoje ręce składam płynące z głębi serca życzenia.
Żeby w nastroju tej Wigilijnej Nocy pobladły troski i niepokoje zgasły, aby żaden człowiek nie był obcy, żeby nie było samotnych, abyśmy umieli się dzielić sercem jak opłatkiem, aby pokój zapanował nad światem.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla Ciebie, Twoich bliskich i innych myślących inaczej. LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, szkoda, że wcześniej nie wiedziałam , przysłałabym Ci prawdziwy opłatek i zapewniam, że w całości, ale trzeba czasami cieszyć się namiastką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, komercja zawładnęła wszystkimi sferami naszego życia i nic nie możemy zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.