Facebook Google+ Twitter

A to Polska właśnie. Osiedlowa biblioteka zostanie zamknięta?

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 3 w Łukowie znajdująca się na osiedlu Unitów Podlaskich ma zostać zlikwidowana. To decyzja władz miasta. Wkrótce radni podejmą w tej sprawie stosowną uchwałę. Wiadomo. Na tak.

 / Fot. Jerzy KirzynskiBurmistrz Dariusz Szustek pytany przez radnych potwierdził te zamiary, mówiąc, że za taką decyzją przemawia  / Fot. Jerzy Kirzyńskizły stan techniczny lokalu oraz niewielka odległość filii od głównej siedziby biblioteki.

Złośliwi twierdzą, że pieniądze zamiast na utrzymanie filii wydane zostaną na wybudowanie ławeczki z Henrykiem Sienkiewiczem, nieopodal studni w której nie ma wody. Atrakcji wymyślonych ad hoc dla rozrywki Łukowian.

Oczyma wyobraźni widzimy, na ławce, tysiące mieszkańców łukowa i powiatu, którzy wyjechali z Polski za chlebem, jak w noweli pisarza urodzonego w Woli Okrzejskiej. Kilku, o skarlałym duchu i umyśle, o dłoń pisarza otwierających butelki z piwem. I to w czasie radosnych dni Łukowa.

Biblioteka miejska utworzona została w 1908 roku i należy do najstarszych w kraju. Zaraz po wojnie można było z niej korzystać, w 1971 r. utworzono filię nr 1 na osiedlu Chącińskiego. Kilka lat później powstały oddziały na ul. Gałczyńskiego i os. Unitów Podlaskich.

Za kapitalizmu, ku uciesze pospólstwa, ta ostatnia zakończy żywot. Panuje przeświadczenie, że niedługo znikną też dwie pozostałe.

Modne stało się w ostatnim czasie pisanie listów, otwartych, do burmistrza i radnych. Czy ktoś je czyta, nie wiadomo.
W obronie filii zabrali głos mieszkańcy, jeden z najmłodszych radnych Mateusz Popławski z PO:

-„ Biblioteka osiedlowa jest biblioteką pierwszego kontaktu. Czytelnicy w pierwszej kolejności szukają książek najbliżej miejsca zamieszkania. Z biblioteki korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla Unitów Podlaskich, ale także osiedla Spokojna oraz osiedla Sienkiewicza.

Skutkiem likwidacji filii instytucji kultury będzie utrudnienie dostępu dla dotychczasowych użytkowników, a w 2014 roku było ich 838.

Biblioteka aktywnie współpracuje z przedszkolem nr 7. Dla dzieci z tego przedszkola często jest to pierwszy kontakt z biblioteką gdyż tam wypożyczają swoje pierwsze książki.

Z dużym prawdopodobieństwem rok 2016 zostanie ogłoszony rokiem Henryka Sienkiewicza, który związany jest z ziemią łukowska, a biblioteka nosi jego imię.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiWskaźniki czytelnictwa w Polsce są zatrważające. Instytucje państwowe i organizacje społeczne prześcigają się  / Fot. Jerzy Kirzyńskiw inicjowaniu programów zachęcających do czytania.

My Radni, nie możemy pozwolić na wprowadzanie ograniczeń dostępu dzieci oraz osób dorosłych do książek, do tradycyjnych źródeł wiedzy!

Nie decydujmy o likwidacji biblioteki w tym momencie. Poczekajmy na potencjalne oszczędności z remontu głównego budynku biblioteki, które będą mogły zostać wykorzystane na remont filii”.

Gdzieś wyczytaliśmy, że pewna dama "dla oszczędzenia świec dawała wieczory w południe".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.