Facebook Google+ Twitter

"A Ty? Gdzie będziesz 1 sierpnia o 17.00?" [FILM]

Twórcy filmu "Jest takie miasto" specjalnie na tegoroczną rocznicę Powstania Warszawskiego przygotowali produkcję, która jest zapisem uczczenia godziny "W" przez mieszkańców Warszawy w 2012 roku.

 / Fot. screen/http://www.youtube.com/watch?v=Ejd2rsXoQSINa tegoroczną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowano film, który ma być zachętą dla mieszkańców stolicy do zatrzymania się w godzinę "W". Widzimy w nim serię ujęć z 2012 roku, gdy miasto zatrzymało się 1 sierpnia o godz. 17. "A Ty? Gdzie będziesz 1 sierpnia o 17.00?" - pytają autorzy 20-sekundowego filmiku, którzy nadesłali swoje nagrania z centrum miasta.Autorzy projektu są również twórcami filmu "Jest takie miasto", który został stworzony specjalnie na ubiegłoroczną rocznicę powstania. Pomysł odniósł wówczas duży sukces. Wykorzystano nagrania mieszkańców Warszawy, którzy oddali hołd powstańcom dwa lata temu. Do tej pory film doczekał się ponad 2 milionów odsłon na platformie youtube.

Wojciech Jeżowski - współautor projektu tłumaczy, że idea miała spontaniczny wymiar. Dosłownie parę dni przed godziną "W" udało mu się skrzyknąć grupę znajomych filmowców i operatorów, którzy uwiecznili ludzi, oddających hołd poległym. Później powstał krótki film "Jest takie miasto".

Jeżowski przekonuje, że projekt nie ma zbyt popkulturowego wymiaru. Współautor filmu podkreśla, że produkcja jest pewnym nawiązaniem do amerykańskiego kina. "Biorą tam każde mniejsze lub większe zwycięstwo, czy nawet klęskę. Robią coś takiego, że idziesz na film, oglądasz i czujesz się dumny, że możesz brać w tym udział, jako widz, jako część społeczeństwa" - tłumaczy.

Według profesora Tomasza Nałęcza, doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, każda epoka ma swój styl artystycznego wyrazu. Podkreśla, że skoro powstanie przeżywa tak wiele osób, trzeba do nich trafić właściwą dla danych czasów formą.

Produkcje Jana Komasy, poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Również Jan Komasa przygotowuje dwa filmy związane z Powstaniem Warszawskim. Pierwszą produkcją reżysera "Sali samobójców będzie film "Powstanie Warszawskie", który ma być pierwszym na świecie filmem fabularnym zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych. Produkcja ma opowiadać o sierpniu 1944 r. z perspektywy dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk.

Drugim projektem reżysera jest fabularny film wojenny "Miasto 44", którego premiera planowana jest na 1 sierpnia 2014 r. Głównym bohaterem filmu ma być młody chłopak - Stefan Zawadzki, który po śmierci ojca planuje dołączyć do powstania.

Warto zaznaczyć, że produkcja ma być pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym tematyce powstania warszawskiego od czasów "Kanału" Andrzeja Wajdy. Przy realizacji filmu ma wziąć udział ok. 3 tysięcy statystów. Autorzy filmu przed produkcją konsultowali jego scenariusz z weteranami powstania warszawskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.