Facebook Google+ Twitter

A Ty? Ile dwutlenku węgla wyemitowałeś w tym roku?

W ciągu roku każdy Polak emituje średnio 8 ton dwutlenku węgla, a cała planeta wysyła do atmosfery aż 35 miliardów ton tego związku. Oblicz, jaki jest Twój udział w procesie ocieplania klimatu i dowiedz się, co możesz zrobić, by go zmniejszyć. Pomoże ci w tym specjalny kalkulator.

Screen z kalkulatora / Fot. screenTest można przeprowadzić korzystając z multimedialnego kalkulatora emisji dwutlenku węgla, dostępnego tutaj.

- Skorzystanie z niego można potraktować jako rozrywkę, a przy okazji każdy z nas może się czegoś dowiedzieć o zmianach klimatu - wyjaśnia Agnieszka Kozłowska - Korbicz, koordynatorka promocji COP 14.

Program wita nas opisem:

„Spójrz za okno. Wyobraź sobie stojący daleko sześcian o boku trochę ponad kilometra. Duży, prawda? W takiej objętości nasze elektrownie, samochody i fabryki co sekundę podwajają naturalne stężenie dwutlenku węgla. Wyobraź sobie, że co sekundę na równiku stawiamy taką kostkę, jedną obok drugiej. W ciągu jednego dnia ponad dwukrotnie zamurujemy nimi Ziemię dookoła. I tak przez dekady, coraz szybciej.”

Screen z kalkulatora / Fot. screenPierwszy etap to wybór państwa, w którym mieszkamy – ilość CO2 jaką emitujemy będzie porównana ze średnią krajową. Klikając na kolejne plansze, udzielamy informacji o naszym mieszkaniu, sposobie jego ogrzewania, częstotliwości korzystania z transportu prywatnego i publicznego oraz o ilości spożywanej żywności. Kalkulator jest szczegółowy i precyzyjny – podajemy ile kilometrów pokonujemy tygodniowo samochodem, jak często jemy mięso i w jakim stopniu segregujemy śmierci.

Prezentowane dane są dokładnie opracowane: na planszy o żywności otrzymujemy dane o całym cyklu jej przetwarzania, działaniu maszyn, nawozów, lodówek, sklepów. Dodatkowo doliczana jest emisja "ogólnospołeczna", przypadająca na każdego człowieka, związana z działaniem państwa: z budową dróg, oświetleniem miast, pracą urzędów, wojska i policji. Na koniec dostajemy precyzyjną informację o ilości i szkodliwości energii, jaką rocznie zużywamy. Program zachęca: „Możesz wrócić do wcześniejszych zakładek i postarać się zmniejszyć swoją emisję. Zmniejsz ją tak bardzo, jak to tylko możliwe. I traktuj to jako sposób, w który masz zamiar żyć.” Dzięki kalkulatorowi możemy też przeprowadzić test, jakie reakcje wywołałyby działania w skali ogólnokrajowej – zmiany źródeł energii, struktury transportu czy efektywności przemysłowej. I dla przykładu – zamieniając energię węglową na jądrową, poprawiając efektywność przemysłową o 100 proc., a w transporcie stosując napęd z energii odnawialnej – udałoby się zredukować nawet trzykrotnie ilość emisji dwutlenku węgla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Powiedzmy ;) Ale i tak niedługo Ziemia się zatrzyma i wyginiemy jak dinozaury ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, czyli świat jest w równowadze ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Adam, nie marudź, teraz pewnie ociepla się druga półkula ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie ocieplenie klimatu? Jest zimno jak cholera, wystarczy wyjść na dwór ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Takie programy powinni pokazywać w szkołach (oczywiście w nieco okrojonej formie). Mnie ratuje brak TV, radia i mieszkanie z 3 współlokatorami przy Kampusie uniwersyteckim (autobusem jeżdżę raz w tygodniu a samochodu wcale nie mam).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety mi wynik nie wyszedł optymistyczny. Mimo iż nie posiadam telewizora i pralki, nie jeżdżę samochodem a śmierci segreguję - to i tak "moja szkodliwość" jest powyżej średniej. Trzeba chyba zrezygnować z wylegiwania się w wannie pełnej piany :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za styl tekstu i za informację. Pożyteczny, pouczający program. Właśnie sprawdzam swoją emisję CO2 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.