Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29252 miejsce

A Ty skąd jesteś?

Są w Polsce miejsca, o których niewielu słyszało, a – choćby z racji nazwy – słyszeć powinno. Swoją uwagę skoncentrowałem zwłaszcza na urokliwych polskich wioskach, w których życie toczy się w zgodzie z naturą...

A Ty skąd jesteś? / Fot. AkpaNowo poznaną osobę z reguły bowiem pytamy: skąd jesteś? Słysząc, że z Kiszki lub z Grochówki, uśmiech sam pojawia się na twarzy. Oczywiście nie jest to uśmiech szyderczy, ale zwyczajny, codzienny...

Spośród wielu śmiesznych nazw polskich miejscowości wybrałem (subiektywnie) czołową dziesiątkę. Licząc jednocześnie na głosy czytelników w internetowej sondzie.

Miejsce 10 – Alfonsów
Miejsce 9 - Jednorożec Całowanie
Miejsce 8 - Grochówka
Miejsce 7 - Kłopoty Stanisławy
Miejsce 6 – Kiszki

Miejsce 5 – Geniusze
Jest to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. Czasem pojawia się nazwa Gieniusze. Pochodzi ona od słowa gienius, co oznacza strażnika. Taka nazwa funkcjonowała do 1980 r.

Miejsce 4 - Biadoliny Szlacheckie
To wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1398 r. Na terenie lasu w Biadolinach znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Obok niego na jednym z drzew wisi obrazek Matki Boskiej malowany na szkle przez utalentowaną siostrę ostatnich właścicieli Dębna w okresie międzywojennym hr. Amelię Ponińską. We wsi funkcjonuje Ludowo-Zakładowy Klub Sportowy (LZKS) Start 77 Biadoliny Szlacheckie, który rok temu obchodził 30-lecie istnienia.

Miejsce 3 – Zgniłocha
Jest to wieś w położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Pierwsze informacje na jej temat pochodzą z XVII w. Za największą atrakcję w okolicach uchodzi jezioro Gim, prawdziwy raj dla wędkarzy. Wieś ma typowy kształt ulicówki. Gospodarstwa położone są zatem przy głównej drodze. Miejscem spotkań i modlitwy tutejszej ludności jest przydrożna kapliczka. Znajduje się tutaj także stary poniemiecki cmentarz oraz drewniany dom objęty ochroną.

Miejsce 2 – Kaczynos
Wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim. W 1367 roku odbyła się lokacja wsi przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Od XVIII istniał tutaj kościół p.w. Błogosławionej Doroty, jednak w latach 1981-86 został przeniesiony do Elbląga.

Miejsce 1 - Zimna Wódka
Wieś położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Z nazwą miejscowości wiąże się pewna historia. Otóż prawdopodobnie dawno, dawno temu przez tamtejsze tereny przejeżdżał książę. Było bardzo gorąco, książę był spragniony, a w pobliżu płynęła źródlana woda. Widząc to zatrzymał się i napił, po czym powiedział: "Ach jaka dobra zimna woda". Początkowo zatem wieś zwana była Zimną Wodą, a dziś Zimną Wódką. Pierwsze informacje na temat miejscowości pochodzą z 1223 roku. Głównym walorem wsi jest barokowy drewniany kościół p.w. Marii Magdaleny z XV w., posiadający konstrukcję zrębową. W czasie II wojny światowej do przetopienia zostały oddane dwa dzwony kościelne (z 1493 r.). Według różnych opowieści – prawdopodobnie – przetrwały, ale obecnie znajdują się w kościele na terenie Niemiec.

W pierwszej chwili, słysząc nazwę powyższych miejscowości z pewnością się uśmiechamy. Jednak każda z wiosek i innych polskich miast, miasteczek, kryje bogatą historię, wiele legend, których nie znają nawet lokalni mieszkańcy. Warto o takich - czasem śmiesznych - naszych polskich "małych ojczyznach" pamiętać.

Źródło:
Wikipedia
historie wsi

Opracował: mieszkaniec wioski - Masłowice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

ale
  • ale
  • 16.03.2011 16:52

Polecam miejscowość Ruchocinek
województwo Wielkopolskie
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
karolina kohnke
  • karolina kohnke
  • 20.12.2010 19:41

a i jeszcze jest miasto takie jak hel(po ang to piekło)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 tomasz spała
  • tomasz spała
  • 30.08.2010 19:57

całowanie
szukam dziewczyny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są także: Cicibór,Rozkosz,Ruchenki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja mama pochodzi z Grochówki

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wiecie jaki jest (podobno -nie widziałem) napis na przystanku PKS-u w Walimiu?
Ano taki: "WALIM NA ŻĄDANIE"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku ciekawy i poprawiający humor artykuł, oczywiście plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

doceniam pomysł i sympatyczny tekst +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne przecież cala Polska jest ciekawa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.