Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A Ty skąd jesteś?

Tomasz Mazur
Tomasz Mazur
A Ty skąd jesteś?
A Ty skąd jesteś? Akpa
Są w Polsce miejsca, o których niewielu słyszało, a – choćby z racji nazwy – słyszeć powinno. Swoją uwagę skoncentrowałem zwłaszcza na urokliwych polskich wioskach, w których życie toczy się w zgodzie z naturą...

Nowo poznaną osobę z reguły bowiem pytamy: skąd jesteś? Słysząc, że z Kiszki lub z Grochówki, uśmiech sam pojawia się na twarzy. Oczywiście nie jest to uśmiech szyderczy, ale zwyczajny, codzienny...

Spośród wielu śmiesznych nazw polskich miejscowości wybrałem (subiektywnie) czołową dziesiątkę. Licząc jednocześnie na głosy czytelników w internetowej sondzie.

Miejsce 10 – Alfonsów
Miejsce 9 - Jednorożec Całowanie
Miejsce 8 - Grochówka
Miejsce 7 - Kłopoty Stanisławy
Miejsce 6 – Kiszki

Miejsce 5 – Geniusze
Jest to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. Czasem pojawia się nazwa Gieniusze. Pochodzi ona od słowa gienius, co oznacza strażnika. Taka nazwa funkcjonowała do 1980 r.

Miejsce 4 - Biadoliny Szlacheckie
To wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1398 r. Na terenie lasu w Biadolinach znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Obok niego na jednym z drzew wisi obrazek Matki Boskiej malowany na szkle przez utalentowaną siostrę ostatnich właścicieli Dębna w okresie międzywojennym hr. Amelię Ponińską. We wsi funkcjonuje Ludowo-Zakładowy Klub Sportowy (LZKS) Start 77 Biadoliny Szlacheckie, który rok temu obchodził 30-lecie istnienia.

Miejsce 3 – Zgniłocha
Jest to wieś w położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Pierwsze informacje na jej temat pochodzą z XVII w. Za największą atrakcję w okolicach uchodzi jezioro Gim, prawdziwy raj dla wędkarzy. Wieś ma typowy kształt ulicówki. Gospodarstwa położone są zatem przy głównej drodze. Miejscem spotkań i modlitwy tutejszej ludności jest przydrożna kapliczka. Znajduje się tutaj także stary poniemiecki cmentarz oraz drewniany dom objęty ochroną.

Miejsce 2 – Kaczynos
Wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie malborskim. W 1367 roku odbyła się lokacja wsi przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Od XVIII istniał tutaj kościół p.w. Błogosławionej Doroty, jednak w latach 1981-86 został przeniesiony do Elbląga.

Miejsce 1 - Zimna Wódka
Wieś położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Z nazwą miejscowości wiąże się pewna historia. Otóż prawdopodobnie dawno, dawno temu przez tamtejsze tereny przejeżdżał książę. Było bardzo gorąco, książę był spragniony, a w pobliżu płynęła źródlana woda. Widząc to zatrzymał się i napił, po czym powiedział: "Ach jaka dobra zimna woda". Początkowo zatem wieś zwana była Zimną Wodą, a dziś Zimną Wódką. Pierwsze informacje na temat miejscowości pochodzą z 1223 roku. Głównym walorem wsi jest barokowy drewniany kościół p.w. Marii Magdaleny z XV w., posiadający konstrukcję zrębową. W czasie II wojny światowej do przetopienia zostały oddane dwa dzwony kościelne (z 1493 r.). Według różnych opowieści – prawdopodobnie – przetrwały, ale obecnie znajdują się w kościele na terenie Niemiec.

W pierwszej chwili, słysząc nazwę powyższych miejscowości z pewnością się uśmiechamy. Jednak każda z wiosek i innych polskich miast, miasteczek, kryje bogatą historię, wiele legend, których nie znają nawet lokalni mieszkańcy. Warto o takich - czasem śmiesznych - naszych polskich "małych ojczyznach" pamiętać.

Źródło:
Wikipedia
historie wsi

Opracował: mieszkaniec wioski - Masłowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto