Facebook Google+ Twitter

A wy wójta się nie bójta...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-21 15:43
  • Creative Commons

Tak sobie siedzę i myślę. Święta idą, ludzie sobie różnych rzeczy życzą. Życzą tak sobie samym jak i innym. Nie chcąc być gorszym, i ja będę życzył tak sobie jak i innym.

Chciałbym życzyć otrzeźwienia. Nie chodzi mi o powstrzymanie się od spożywania w te święta alkoholu. Bardziej o wsadzenie głowy w śnieg, celem jej schłodzenia. Albowiem wydaje mi się, że wielu z nas przegrzały się obwody.

Od ponad dwóch lat nie mam telewizora, dzięki czemu mogę o sobie powiedzieć, żem człowiekiem szczęśliwym. Omija mnie bowiem szerokim łukiem cały ten zgiełk naszego świata, tak tego lokalnego polskiego, jak i tak zwanej zagranicy. Jedynie czasem dostanę odłamkiem, przeglądając strony internetowe rozmaitych serwisów. I o jednym z takich odłamków chciałem napisać dzisiaj.

Otóż co jakiś czas gdzieś tam słyszę, czy też czytam utyskiwania różnych ludzi nad stanem demokracji w naszym kraju. Wedle owych osób, demokracja w naszym kraju ostatnimi czasy zdaje się być zagrożona. Do dyżurnego zagrożenia demokracji, jakim od lat wielu jest o. Tadeusz Rydzyk i jego medialne konsorcjum, dołączył ostatnimi czasy PIS, a osobliwie Jarosław Kaczyński. Pojawiają się już nawet tu i ówdzie głosy, że może by tak zdelegalizować Prawo i Sprawiedliwość, jako partię stanowiącą zagrożenie dla tego najlepszego z najgorszych ustrojów.

Chciałbym zatem wlać w serca moich współplemieńców, przerażonych tym, iż oto nasz najwspanialszy ze światów może czekać zagłada, słowa otuchy. Mili moi, nie obawiajcie się!

Pomyślano o tym już znacznie wcześniej. Głowili się nad tym problemem tacy panowie jak John Locke czy też John Stuart Mill. No i z tego głowienia się wyszło im, oczywiście w dużym uproszczeniu, że ustrój demokratyczny powinien charakteryzować się m.in możliwością wyboru władzy w wolnych i uczciwych wyborach, możliwością kandydowania w owych wyborach przez wszystkich obywateli, rządami prawa i jawnością stanowienia prawa, przestrzeganiem praw człowieka takich jak: wolność głoszenia swoich poglądów - nawet jeśli w danym momencie nie są one popularne, wolność zrzeszania się i tworzenia politycznych grup nacisku, wolność od dyskryminacji klasowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Narzekajacym na demokrację, a nawet jej nadmiar, należy zalecać zimne okłady na potylicę oraz obowiązkową wycieczkę na Białoruś. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądrego to aż miło posłuchać! ( w tym przypadku: poczytać ). Takiego aspektu demokracji nie znałem. Daję 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Voltaire i autor mają rację. W demokracji różnie bywa, a wszyscy powinni mieć prawo głosu.
Znam osoby, które nawołują do demokracji po cichu wyznając zasadę, że najlepsza jest demokracja sterowana :)
Demokracja jest może niedoskonała, ale nikt chyba nie wymyślił lepszego systemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> "Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia."
Muszę przyznać, że niejaki Francois-Marie Arouet, był mądrym człowiekiem.

Jeśli chodzi o strach, to lepiej się go całkowicie nie pozbywać: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2010 15:51

I o to w demokracji głównie chodzi. Mądry tekst dodający otuchy na święta. zgodnie z tą teorią zarówno Jarosław Kaczyński, jak i ojciec Tadeusz nie stanowią zagrożenia i powodów do obaw. Ale kiedy z ich szpary międzyzębowej wylewa się potok kłamstw i słów nienawistnych - nie można milczeć. To też prawo demokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.