Facebook Google+ Twitter

Aaaaby zakochać się w książce!

Rynek czytelniczy w Polsce leży, tak wynika z podanych na antenie Trójki informacji. Przyczyną jest brak nawyków wypracowanych w dzieciństwie. Warto czytać dzieciom. Warto pomóc rozkochać się w literaturze innym! Akcja "Książka do książki".

Piątek, późne popołudnie. Korek. Próbuję z Centrum "przebić się" na północ Warszawy. W Trójce informacje o rynku czytelniczym w Polsce. Jest ku temu okazja. 23 kwietnia to nie tylko popularne imieniny Wojciecha i Jerzego, to również święto książki. Pomysł, który zaanektowała UE wywodzi się z katalońskiego święta narodowego - dnia Świętego Jerzego (Sant Jordi) obchodzone http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alte_Buecher.JPG / Fot. wikimediaod lat trzydziestych ubiegłego wieku. Tradycyjnie panie dostają od ukochanego róże (krew pokonanego smoka), a panowie w zamian książkę (ciekawe....).
Jadę i słucham. Polska ma tak niski poziom czytelnictwa, że wartość naszego rynku zamyka się w milionie złotych. Sąsiedzi zza Odry, dla porównania, szacują swój rynek na osiem milionów...euro. Przeraża mnie fakt, że wyrobiłam w pierwszym kwartale roczną normę trzech Polaków. Redaktor rozmawia z socjologiem. Przyczyny nie są tylko ekonomiczne - a szkoda (jest kasa, ludzie czytają), niestety większość nie ma "wypracowanego nawyku czytania od wczesnej młodości".
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portal_de_Sant_Jordi_2.jpg / Fot. wikimediaJadę a raczej toczę się i myślę. Jest smutno. Zapomniałam z tego wszystkiego kupić Ukochanemu książkę.
Wieczorem czytając maile trafiam na newsletter z Qlturki.pl. LINK

" Z inicjatywy dr Błażeja Błażejowskiego - paleontologa z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Dariusza Podbereskiego - ekologa i dziennikarza oraz Marii Grabek - dyrektora Zespołu Szkół w Komańczy, rozpoczęła się akcja zbierania 700 książek. Wszystkie mają trafić do uczniów z Zespołu Szkół w Komańczy w Bieszczadach - po jednej książce dla każdego dziecka. Każdy może się przyłączyć do akcji."

Wystarczy wysłać książkę na adres:

Zespół Szkół w Komańczy
38-543 Komańcza.


Bez wątpliwości przystępuję do akcji. Warto pomóc komuś zakochać się bez pamięci w dobrej literaturze. Przeglądam właśnie swoją biblioteczkę. Do piątku wybiorę kilka książek. Ciekawych, inspirujących, wartościowych. Nowych. Idealnych dla dzieci między 6 a 15 rokiem życia. A jak nie znajdę to pójdę i kupię. Wyślę. A WY?


"Książka do książki, a zbierze się 700 - zbiórka książek dla dzieci z Komańczy"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.