Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5464 miejsce

Abakany we Wrocławiu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-30 13:51

Duże, wykonane z sizalu wiszące rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz znów są dostępne dla wrocławskiej publiczności.

Rzeźby artystki w Parku Cytadela / Fot. Mikołaj KozyraWe wrocławskim Muzeum Narodowym, na wystawie polskiej sztuki współczesnej miłośnicy talentu Magdaleny Abakanowicz mogą oglądać słynne Abakany. Autorka zgodziła się na ich ekspozycję po tym, jak dyrektor Muzeum Narodowego, pan Mariusz Hermansdorfer zwrócił się do niej z takim wnioskiem. Mówi się, że rzeźby te zrewolucjonizowały sztukę współczesną. To właśnie one zdobyły złoty medal na Biennale w Sao Paulo. Prace artystki pokazywane były też m.in. w Japonii i na Węgrzech.

W sali poświęconej twórczości Magdaleny Abakanowicz oprócz Abakanów pokazywane są też jej inne prace, np. fragment Tłumu. Jeśli jednak komuś nie odpowiadają muzealne klimaty może przejść się na ul. Świdnicką. Tam, tuż obok budynku opery swoje miejsce znalazły trzy ptaki, które artystka wykonała specjalnie dla Wrocławia. Może nie są to typowe ptaki, bo wykonane z metalu i pozbawione głowy rzeźby wyglądają dość groteskowo, ale bez wątpienia warto je zobaczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja wspominam prof. Magdalene Abakanowicz z czasow kiedy bylem zaangazowany w organizacje wystawy pod nazwa AGORA w Chicago. Potezny projekt, obarczony umowami po stronie RP jak i USA. Dzisiaj mozemy spacerkiem przejsc przez Millenium Park w samym sercu Wietrznego Miasta i zobaczyc artystyczne posagi, ktore widnieja na mapie CHicago w centrum miasta.
Sama prof.Magdalene Abakanowicz wspominam bardzo cieplutko kiedy zapoznawalem Ja z Mayorem CHicago Richardem Dealym - powiedzial mi ze ta artystka ma tyle pozytywnej energii..
Jestem pelen podziwu dla pani Magdaleny i wierze ze jeszcze zrobimy jakis wielki projekt.
Bogdan Wegrzynek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.