Facebook Google+ Twitter

Abdykacja Benedykta XVI. Konklawe rozpocznie się wcześniej?

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi powiedział, że konklawe może rozpocząć się przed 15 marca, a więc wcześniej niż przewiduje konstytucja apostolska o wakacie w Stolicy Apostolskiej.

„Stworzenie Adama” Michał Anioł- fragment fresku znajdującego się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikDuchowny przypomniał, że konstytucja Jana Pawła II "Universi dominici gregis" stanowi, iż konklawe ma rozpocząć się w 15-20 dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej. Termin ten został wyznaczony, by wszyscy kardynałowie uczestniczący w konklawe zdążyli przybyć do Watykanu- " Ten termin został wyznaczony, by czekać na kardynałów, którzy muszą przyjechać do Rzymu, ale gdyby przybyli wszyscy wcześniej, można go przyspieszyć". Gdyby jednak wszyscy zjawili się w Rzymie wcześniej, nie ma powodów, by wstrzymywać początek konklawe (nieoficjalnie media podają, że konklawe może rozpocząć się 10 marca).

Na konferencji prasowej ksiądz Federico Lombardi poinformował również, przytaczając słowa osobistego sekretarza Benedykta XVI, arcybiskupa Georga Gaensweina, że papież "spokojny i odprężony" w tych "emocjonujących i absorbujących dniach".
Po abdykacji 28 lutego Benedykt XVI przez około dwa miesiące przebywać ma w Castel Gandolfo (uda się tam helikopterem, 28 lutego o godz. 17, na trzy godziny przed formalnym zakończeniem swego pontyfikatu), a następnie powróci do Watykanu. Budynek dawnego klasztoru w Ogrodach Watykańskich, w którym ma zamieszkać papież obecnie jest w trakcie remontu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.