Facebook Google+ Twitter

Abecadło dziennikarza obywatelskiego cz. 2

Współautorzy: Tomasz Kowalski

Gdy pisałem pierwszą część abecadła dziennikarza obywatelskiego, sytuacja gazety internetowej Wiadomości24.pl była inna. Na zewnątrz - dopiero zdobywaliśmy renomę, wewnątrz - walczyliśmy z problemami technicznymi...

Po dawce tematów, jakimi powinni zajmować się dziennikarze obywatelscy, pora na rady jak postępować i kim jest dziennikarz obywatelski. Garść obserwacji i porad z perspektywy redakcji...

A – autentyczność


Dziennikarz obywatelski (lub jak kto woli społeczny) to ktoś, kto jest bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń, obserwatorem, inspiratorem, a nawet ich „sprawcą” – w tym dobrym sensie. Zawodowiec zawsze musi poznawać kontekst, przyjechać na miejsce, pytać świadków, dowiadywać się wielu nowych rzeczy. Jest tylko dobrze zorientowanymi dyletantem w danej dziedzinie. Zawodowcy od dawna czytają naszą gazetę, traktując Wiadomości24.pl jako kopalnię tematów.

B – bezstronność


Najtrudniejsza rzecz, gdy Autor opisuje wydarzenia, sprawy, które bezpośrednio go dotyczą. Ale bez tego trudno mówić o wiarygodności. Bez wiarygodności Autor nie może uważać się za reprezentanta interesów jakiejś grupy społecznej. Bezstronność jest z kolei niezbędna, bo pisząc o sobie, łatwo narazić się na zarzuty subiektywizmu. Postępowanie dziennikarza obywatelskiego determinują jego przekonania, ale trzeba dostrzec racje drugiej strony pisząc choćby o dziurze w jezdni przed domem (czyli co ma do powiedzenia urzędnik...).

C – czyny


Dziennikarz obywatelski to człowiek czynu. Nie ogranicza się do opisywania tylko tego, co widzi, ale i działa. W końcu większość Autorów Wiadomości24.pl to ludzie, którzy nie godzą się z pewnym stanem rzeczy i opisują świat. Powinni go też zmieniać, walczyć o naprawę drogi, czy podjazdy dla niepełnosprawnych. Obojętne czy pomagasz w ten sposób jednej osobie (sobie?) czy innym, działaj. Satysfakcja z pomagania innym jest dużo ważniejsza – w ten sposób tworzymy także wspólnotę obywateli.

D – dociekliwość


Autor wyrzucony drzwiami wejdzie oknem. Ma prawo żądać odpowiedzi od urzędnika, rzecznika, policjanta. Ma prawo domagać się wyjaśnień, dlaczego śmieci nie są wywożone – jak obiecali miejscy radni – lub walczyć w jakikolwiek inny sposób o dobro wspólnoty. Ma prawo uczestniczenia w pracach lokalnego samorządu - od wejścia na obrady komisji Rady Miasta czy Gminy, po wgląd w urzędowe dokumenty, rozstrzygające sprawy społeczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Na coś takiego, napewno nie tylko ja czekałem. Można by wszystkim dosłać na maila zamieszczanego przy logowaniu, żeby każdy mógł z porad skorzystać, nie tylko dla potrzeb związanych z W24.
Dziękuję i Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z tymi zaginionymi w akcji legitymacjami? Bedą wyrobione wtorniki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tytule jest chyba błąd...
Mogłoby być:
"Abecadła dziennikarza obywatelskiego cz. 2"
"Abecadło dziennikarza obywatelskiego, cz. 2"
"Abecadło dziennikarza obywatelskiego 2"
"Abecadło dziennikarza obywatelskiego II"
"Cz. 2. abecadła dziennikarza obywatelskiego"
Osobiście wolę 3. możliwość, nawet w formie "Abecadło DO 2" bo nie trzeba się zastanawiać nad kropkami, a tytuł ma konotacje filmowe. Takie tytuły są najlepsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja lubię Wiadomosci24 za to, że mogę pisać o tym, co mnie najbardziej interesuje. To tak jak w muzyce w latach 60-tych. Nie liczyły się wtyki, tylko to, co miałeś do powiedzenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i wszystko jasne :-)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak... Czas szybko płynie, ludzie się zmieniają, a wraz z nimi ten świat. W wielu przypadkach te zmiany to nic innego jak rozwój. Obyśmy się ciągle rozwijali ku lepszemu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.11.2007 14:43

Tekst za dlugi... :)))

A powaznie: najbardziej podobaja mi sie punkty B i O

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziękuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

nikt nie mówił, że będzie łatwo:) ale jak się ma abecadło to łatwiej chyba będzie się poprawić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Podoba mi się. :-)
Najbardziej chyba lokalność. ;-)
Klaro :-), gdybyś zechciała sobie zadać trud, specjalnie dla Ciebie:
link dzy_nami_16723.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.